LES IMMEUBLES MAY (1981) INC. (Corporation# 1134752) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 1981.
| Corporation ID | 1134752 |
| Business Number | 103577615 |
| Corporation Name |
LES IMMEUBLES MAY (1981) INC. MAY REALTIES (1981) INC. |
| Registered Office Address |
238 Rue Fairway Rosemere QC J7A 1R6 |
| Incorporation Date | 1981-04-29 |
| Dissolution Date | 2012-10-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAROSLAW KOWAL | 238 FAIRWAY, Rosemere QC J7A 1R6, Canada |
| BOHDAN KOWAL | 223 SPRINGHILL, ROSEMERE QC J7A 3G2, Canada |
| MIROSLAW KOWAL | 625 CROISSANT BELCOURT, LAVAL QC H7E 3L8, Canada |
| LISETTE JOCELYNE DAIGLE | 238 FAIRWAY, ROSEMERE QC J7A 1R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-28 | 1981-04-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-05 | current | 238 Rue Fairway, Rosemere, QC J7A 1R6 |
| Address | 2005-01-25 | 2008-11-05 | 625 Croissant Belcourt, Laval, QC H7E 3L8 |
| Address | 2000-04-27 | 2005-01-25 | 238t Fairway, Rosemere, QC J7A 1R6 |
| Address | 1981-04-29 | 2000-04-27 | 625 Croissant Belcourt, Duvernay, Laval, QC H7E 3L8 |
| Name | 1981-04-29 | current | LES IMMEUBLES MAY (1981) INC. |
| Name | 1981-04-29 | current | MAY REALTIES (1981) INC. |
| Status | 2012-10-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-03-06 | 2012-10-10 | Active / Actif |
| Status | 1986-02-17 | 1986-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-10 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1981-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAROSLAW KOWAL | 238 FAIRWAY, Rosemere QC J7A 1R6, Canada |
| BOHDAN KOWAL | 223 SPRINGHILL, ROSEMERE QC J7A 3G2, Canada |
| MIROSLAW KOWAL | 625 CROISSANT BELCOURT, LAVAL QC H7E 3L8, Canada |
| LISETTE JOCELYNE DAIGLE | 238 FAIRWAY, ROSEMERE QC J7A 1R6, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A 1R6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Immeubles Delrose Inc. | 1981 Mcgill College, Suite 1400, Montreal, QC H3A 2Y1 | 1985-06-04 |
| Fiera Immeubles Inc. | 1981 Avenue Mcgill College, Bureau 1500, MontrГ©al, QC H3A 0H5 | 2001-12-18 |
| Advantage Card (1981) Ltd. | 173 Bellefontaine, Beauport, QC | 1979-11-13 |
| H.p. Metal Treatments (1981) Inc. | 485 Rue Marien, Montreal Est, QC H1B 4V8 | 1976-03-17 |
| The National Broom & Mop (1981) Inc. | 350 Dalcourt, Pincourt, QC J7V 6G4 | 1981-03-27 |
| Appareillage Electrique (1981) Inc. | 807 Oak Avenue, Saint Lambert, QC J4P 1Z9 | 1981-10-09 |
| Lignes De Branche (1981) Inc. | 105 Du Marquis, Ville De Tracy, QC J3R 2S9 | 1981-07-09 |
| Les Enduits Voltmatique (1981) Inc. | 137 Ste Euphemie, Casselman, QC K0A 1M0 | 1981-01-07 |
| Graphiques H.i. (1981) Limitee | 705 Hodge Street, St Laurent, QC H4N 2S3 | |
| Graphiques H.i. (1981) Limitee | 8490 Jeanne Mance, Montreal, QC H2P 2S3 | 1981-04-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES IMMEUBLES MAY (1981) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.