MicroCashflows Inc. (Corporation# 11347136) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11347136 |
| Business Number | 701475287 |
| Corporation Name | MicroCashflows Inc. |
| Registered Office Address |
2269 Lake Shore Boulevard West Suite 2403 Toronto ON M8V 3X6 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Adham Roushdy | 832 Bay Street, Suite 4410, Toronto ON M5S 1Z6, Canada |
| Mohamed El Rashidy | 2269 Lake Shore Boulevard West, Suite 2403, Toronto ON M8V 3X6, Canada |
| Ahmed Haggag | 3309 Sundew Court, Mississauga ON L5N 5X5, Canada |
| Dino Nour | 20 Collier Street, Suite 1010, Toronto ON M4W 3Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-08 | current | 2269 Lake Shore Boulevard West, Suite 2403, Toronto, ON M8V 3X6 |
| Name | 2019-04-08 | current | MicroCashflows Inc. |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foran Financial Consultants Ltd. | 2269 Lake Shore Boulevard West, Suite 2904, Etobicoke, ON M8V 3X6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Making Better Lives | 2003 - 2269 Lakeshore Blvd. W, Toronto, ON M8V 3X6 | 2020-05-18 |
| Topgun Paint Solutions Inc. | 2269 Lakeshore Blvd W, 206, Etobicoke, ON M8V 3X6 | 2019-10-31 |
| Gc Humber Construction Inc. | 2269 Lakeshore Blvd. W. Ste 410, Toronto, ON M8V 3X6 | 2015-10-06 |
| Premier Golf Canada Inc. | 2269 Lakeshore Blvd. W. Suite 410, Toronto, ON M8V 3X6 | 2012-07-27 |
| Premier Golf Inc. | 2269 Lakeshore Blvd W Suite 410, Toronto, ON M8V 3X6 | 2011-12-29 |
| R.a.p. Consulting Canada Ltd. | 1802-2269 Lakeshore Blvd. West, Toronto, ON M8V 3X6 | 2009-09-04 |
| Hangover Helper Inc. | 2269 Lakeshore Blvd West, Unit 2305, Toronto, ON M8V 3X6 | 2008-04-03 |
| Invite Solutions Canada Ltd. | 2269 Lakeshore Blvd West, Suite 1201, Toronto, ON M8V 3X6 | 2007-11-19 |
| Giving Meaning To Life | 2269 Lake Shore Blvd., Suite 2704, Toronto, ON M8V 3X6 | 2006-12-04 |
| Vitali Tchalov Enterprise Software Consulting Inc. | 711-2269 Lake Shore Blvd. W, Toronto, ON M8V 3X6 | 2004-10-23 |
| Find all corporations in postal code M8V 3X6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Adham Roushdy | 832 Bay Street, Suite 4410, Toronto ON M5S 1Z6, Canada |
| Mohamed El Rashidy | 2269 Lake Shore Boulevard West, Suite 2403, Toronto ON M8V 3X6, Canada |
| Ahmed Haggag | 3309 Sundew Court, Mississauga ON L5N 5X5, Canada |
| Dino Nour | 20 Collier Street, Suite 1010, Toronto ON M4W 3Y4, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on MicroCashflows Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.