LES ENTREPRISES DE CONSTRUCTION RONALD J. TAYLOR LTEE (Corporation# 1134710) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 1981.
| Corporation ID | 1134710 |
| Business Number | 103132197 |
| Corporation Name |
LES ENTREPRISES DE CONSTRUCTION RONALD J. TAYLOR LTEE RONALD J. TAYLOR CONSTRUCTION LTD. |
| Registered Office Address |
126 Rue Peron Cowansville QC J2K 2E6 |
| Incorporation Date | 1981-04-29 |
| Dissolution Date | 2005-01-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIANA TAYLOR | 126 RUE PERON, COWANSVILLE QC J2K 2E6, Canada |
| RONALD J. TAYLOR | 126 RUE PERON, COWANSVILLE QC J2K 2E6, Canada |
| CARMEN TAYLOR | R.R. 1, LIMOGES ROAD, LIMOGES ON K0A 2M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-28 | 1981-04-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-04-29 | current | 126 Rue Peron, Cowansville, QC J2K 2E6 |
| Name | 1981-04-29 | current | LES ENTREPRISES DE CONSTRUCTION RONALD J. TAYLOR LTEE |
| Name | 1981-04-29 | current | RONALD J. TAYLOR CONSTRUCTION LTD. |
| Status | 2005-01-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-08-09 | 2005-01-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-04-29 | 2004-08-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-01-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 1981-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-09-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-10-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 126 RUE PERON |
| City | COWANSVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J2K 2E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Granby Industries Inc. | 98 Rue Des Industries, Cowansville, QC J2K 0A1 | 2004-10-19 |
| Fusion Farm Food Services Inc. | 326 A Rue Bruce, Dunham, QC J2K 0B4 | 2009-05-27 |
| Restau-web Inc. | 333 Brosseau, Cowansville, QC J2K 0B4 | 1983-06-21 |
| 11907174 Canada Inc. | 288 Rue De QuГ©bec, Cowansville, QC J2K 0E1 | 2020-02-15 |
| 9166572 Canada Inc. | 352 Rue Quebec, Cowansville, QC J2K 0E1 | 2015-01-26 |
| West Brome Records Inc. | 288, Rue De QuГ©bec, Cowansville, QC J2K 0E1 | 2010-11-29 |
| 7505485 Canada Inc. | 169-04, Rue Louis-joseph-papineau, Cowansville, QC J2K 0E4 | 2010-05-25 |
| Les Entreprises Bryan F. Morgan Inc. | 195 Rue Joliette, Cowansville, QC J2K 0E8 | 2008-08-05 |
| 8868212 Canada Inc. | 1101, Rue Albert, Cowansville, QC J2K 0H4 | 2014-04-25 |
| Logiciel Isquared Inc. | 108 Rue Eduard Guite, Cowansville, QC J2K 0K6 | 2008-04-21 |
| Find all corporations in postal code J2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIANA TAYLOR | 126 RUE PERON, COWANSVILLE QC J2K 2E6, Canada |
| RONALD J. TAYLOR | 126 RUE PERON, COWANSVILLE QC J2K 2E6, Canada |
| CARMEN TAYLOR | R.R. 1, LIMOGES ROAD, LIMOGES ON K0A 2M0, Canada |
| City | COWANSVILLE |
| Post Code | J2K2E6 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + COWANSVILLE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Ronald Mann Ltee | 5704 Lockwood Avenue, Cote St-luc, QC H4W 1Y9 | 1977-05-17 |
| Ronald O'connor Construction Inc. | Farrelton, QC J0X 2C0 | 1986-05-01 |
| Construction Ronald Labelle Inc. | 92 Rue Pepin, St-eustache, QC | 1980-05-01 |
| Ronald Lefebvre Construction LtГ©e | 37 Glaude, Gatineau, QC J8P 4V1 | 1988-03-28 |
| Ronald Albert Agence De Ventes Ltee | 555 Chabanel West, Suite M-38-b, Montreal, QC H2N 2H7 | 1973-09-10 |
| Ronald Adams Marketing Group Co. Ltd. | 10 Carabob Court, Ste 112, Toronto, ON M1T 3N5 | 1976-05-31 |
| Agence D'assurances Ronald H. Boucher Ltee | 313 Place Berkeley, Dorval, QC H9S 2Z1 | 1975-03-21 |
| Les Placements Ronald Iadeluca Ltee | 3128 Pinetree Avenue, Hudson, QC J0P 1H0 | 1980-05-05 |
| Les Investissements Ronald R. Quesnel Ltee | 100 Alexis Nihon Boulevard, Suite 140, St. Laurent, QC | 1977-08-29 |
| Ronald W. Ruffner Et Associes Ltee | 1000 Ave Victoria, Suite 39, Saint Lambert, QC J4R 2T1 | 1990-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES DE CONSTRUCTION RONALD J. TAYLOR LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.