sous les tropiques canada (Corporation# 11346849) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11346849 |
| Business Number | 799934138 |
| Corporation Name | sous les tropiques canada |
| Registered Office Address |
105-6670 Boulevard Pie Ix Montreal QC H1X 2C6 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YOLLANDE MARCELLE YONBOU | 103-1260 rueconefroy, LONGUEUILL QC J4K 5G3, Canada |
| DUNOD PATRICK TCHITCHEU | 21-6 RUE DE CHOUINAD, RIVIERE DU LOUP QC G5R 1T4, Canada |
| RODRIGUE FOTSO | 210-4530 RUE DE BELLECHASSE, MONTREAL QC H1C 1Z1, Canada |
| EMMANUEL DJIAYAP | 102-2793 CHEMIN SAINTE FOY, QUEBEC QC G1V 1V9, Canada |
| ELVIS MARTIN ZE | 4-1687 RUE DE COURVILLE, SHERBROOK QC J1H 3W7, Canada |
| ERIC NGEWO | 3-231 RUE GAMELIN, GATINEAU QC J8Y 1W5, Canada |
| JULLIOT TALO | 301-8165 RUE LA FONTAINE, MONTREAL QC H1L 3J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-04-08 | current | 105-6670 Boulevard Pie Ix, Montreal, QC H1X 2C6 |
| Name | 2019-04-08 | current | sous les tropiques canada |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mia Distribution Etc Inc. | 3296 Rue Belanger, Montreal, QC H1X 1A1 | 2017-05-05 |
| F. Iasenza Meat Center Inc. | 3266 Rue Belanger Est, Montreal, QC H1X 1A1 | 1980-08-01 |
| 8727376 Canada Inc. | 3370 BГ©langer, MontrГ©al, QC H1X 1A3 | 2014-03-03 |
| Services Fm Net Inc. | 3-4240 Pierre De Coubertin, Montreal, QC H1X 1A4 | 2015-06-05 |
| 6789595 Canada Inc. | 3333 BГ©langer, MontrГ©al, QC H1X 1A4 | 2007-06-13 |
| Les Technologies Toreo Inc. | 3542 Rue BГ©langer, MontrГ©al, QC H1X 1A7 | 2019-02-11 |
| 4021673 Canada Inc. | 3555 BÉlanger Est, #1, MontrÉal, QC H1X 1A8 | 2002-03-26 |
| 7837682 Canada Inc. | 3595 Rue BГ©langer Ap.14, MontrГ©al, QC H1X 1A9 | 2011-04-17 |
| Committee for The Commonwealth of Canada | 4111 Est Rue Belanger, Montreal, QC H1X 1B9 | 1983-10-11 |
| Ayibobo Services Culinaires Inc. | 3540 Rue Soubirous, MontrГ©al, QC H1X 1C2 | 2019-10-02 |
| Find all corporations in postal code H1X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YOLLANDE MARCELLE YONBOU | 103-1260 rueconefroy, LONGUEUILL QC J4K 5G3, Canada |
| DUNOD PATRICK TCHITCHEU | 21-6 RUE DE CHOUINAD, RIVIERE DU LOUP QC G5R 1T4, Canada |
| RODRIGUE FOTSO | 210-4530 RUE DE BELLECHASSE, MONTREAL QC H1C 1Z1, Canada |
| EMMANUEL DJIAYAP | 102-2793 CHEMIN SAINTE FOY, QUEBEC QC G1V 1V9, Canada |
| ELVIS MARTIN ZE | 4-1687 RUE DE COURVILLE, SHERBROOK QC J1H 3W7, Canada |
| ERIC NGEWO | 3-231 RUE GAMELIN, GATINEAU QC J8Y 1W5, Canada |
| JULLIOT TALO | 301-8165 RUE LA FONTAINE, MONTREAL QC H1L 3J1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1X 2C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Distribution Soleil Des Tropiques Inc. | 202-3205 Rue France-prime, QuГ©bec, QC G1W 4V7 | 2013-10-01 |
| Societe D'editions Des Tropiques Inc. | 7198 Rue St-denis, Montreal, QC H2R 2E2 | 1986-11-24 |
| Tonic Tropiques Inc. | Tour De La Bourse, Suite 3400 Box 242, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1986-04-24 |
| Productions Du Sous-sol Inc. | 705 Rue Sainte-marie, Quebec, QC G1R 3G9 | 2008-08-25 |
| Les Textiles Tropiques Nord (t.n.t.) Internationale Inc. | 9 Salisbury Road, Pointe Claire, QC H9S 3Y9 | 1984-05-30 |
| Tropics North I Montreal Inc. | 8600 Decarie Boul, Suite 200, Town of Mount Royal, QC H4P 2N2 | 1982-09-09 |
| 9211918 Canada Inc. | 65, Rue Du Sous Bois, Pincourt, QC J7W 9J1 | 2015-03-06 |
| 11514539 Canada Inc. | 20-301 Avenue Du Sous-bois, QuГ©bec, QC G1E 0H1 | 2019-07-14 |
| 98536 Canada Inc. | 355 Sauve, Sous-sol, St-eustache, QC | 1980-05-14 |
| 141051 Canada Inc. | 486 Ste Catherine O., Sous-sol, Montreal, QC H3B 1A6 | 1985-04-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on sous les tropiques canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.