Glade Software Inc. (Corporation# 11346768) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11346768 |
| Business Number | 701466682 |
| Corporation Name | Glade Software Inc. |
| Registered Office Address |
146 Meadowbank Ave Saint John NB E2K 2C8 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Matt Johnston | 146 MEADOWBANK AVE, SAINT JOHN NB E2K 2C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-08 | current | 146 Meadowbank Ave, Saint John, NB E2K 2C8 |
| Name | 2019-04-08 | current | Glade Software Inc. |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 146 MEADOWBANK AVE |
| City | SAINT JOHN |
| Province | NB |
| Postal Code | E2K 2C8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Empowered Property Inc. | 116 Meadowbank Ave, Saint John, NB E2K 2C8 | 2017-08-07 |
| Development Done Wright Corporation | 116 Meadowbank Avenue, Saint John, NB E2K 2C8 | 2017-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8475598 Canada Inc. | 7 Fieldstone Dr, Saint John, NB E2K 0A6 | 2013-03-30 |
| Seeng Canada Inc. | 7 Fieldstone Dr, Saint John, NB E2K 0A6 | 2020-05-15 |
| Murray Seal Inc. | 58 Clipper Passage, Saint John, NB E2K 0A9 | 2001-11-21 |
| Saint Immensity International Wood Industries Limited | 26 Granham Rd, Saint John, NB E2K 0B9 | 2014-12-08 |
| Haiyuan Global Wood Industries Ltd. | 26 Grantham Rd, Saint John, NB E2K 0B9 | 2014-08-18 |
| 11238477 Canada Inc. | 20 Technology Drive, Apt 110, Saint John, NB E2K 0J4 | 2019-02-06 |
| 6414257 Canada Inc. | 311-51 Noel Avenue, Saint John, NB E2K 0K4 | 2005-07-05 |
| Profiles Global Behavioural Assessments & Consulting Inc. | 248 Douglas Ave., Saint-john, NB E2K 1E6 | 2001-12-03 |
| Help With Your Doctor Inc. | 580 Main Street Suite 204, Building B, Hilyard Place, Saint John, NB E2K 1J5 | 2002-02-28 |
| Brain Nebula Incorporated | 62, Metcalf St, Saint John, NB E2K 1J8 | 2014-02-04 |
| Find all corporations in postal code E2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Matt Johnston | 146 MEADOWBANK AVE, SAINT JOHN NB E2K 2C8, Canada |
| City | SAINT JOHN |
| Post Code | E2K 2C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7901976 Canada Ltd. | 28 Meadow Glade Rd, Brampton, ON L6R 1Z6 | 2011-06-23 |
| Raghvir Transport Inc. | 22 Meadow Glade Rd, Brampton, ON L6R 1Z7 | 2019-08-19 |
| 7143907 Canada Inc. | 6 Meadow Glade Rd, Brampton, ON L6R 1Z7 | 2009-03-23 |
| Hyderi Transportation Inc. | 46 Glade Stone Ave, Guelph, ON N1E 1M1 | 2018-09-01 |
| Barecular Inc. | 1569 Corkstone Glade, Mississauga, ON L4W 2E8 | 2018-08-16 |
| 11244558 Canada Inc. | 6 Meadow Glade Road, Brampton, ON L6R 1Z7 | 2019-02-11 |
| Г‰pelle-moi Canada | 7515 Forest Glade Dr, Windsor, ON N8T 3P5 | 2016-09-15 |
| 7857624 Canada Inc. | 1682 Corkstone Glade, Mississauga, ON L4W 2G1 | 2011-05-10 |
| 176124 Canada Inc. | 26 Meadow Glade Gardens, Nepean, ON K2G 5J4 | 1990-12-11 |
| Clientelligence Inc. | 1366 Forest Glade Road, Oakville, ON L6H 2G3 | 2011-03-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Glade Software Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.