CANADIAN ITALIAN DEVELOPMENT ASSOCIATION, ONTARIO REGION (Corporation# 11346628) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11346628 |
| Business Number | 799941331 |
| Corporation Name | CANADIAN ITALIAN DEVELOPMENT ASSOCIATION, ONTARIO REGION |
| Registered Office Address |
5000 Yonge Street, Suite 1901 Toronto ON M2N 7E9 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gregory Grande | 109 Heatherside Dr, Toronto ON M1W 1T6, Canada |
| Annamarie P. Castrilli | 7 Brimley Road South #25, Toronto ON M1M 3W3, Canada |
| Luigi d'Ambrosio | 103 Alcorn Ave, Toronto ON M4V 1E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-04-08 | current | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 |
| Name | 2019-04-08 | current | CANADIAN ITALIAN DEVELOPMENT ASSOCIATION, ONTARIO REGION |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8046476 Canada Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2011-12-06 |
| Scholars Corner Tutorial Services Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2011-12-31 |
| Webly Workshop Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2013-05-04 |
| Canadian Document Services Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2015-01-19 |
| Sorelle Care Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2015-04-08 |
| Lootkia Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, North York, ON M2N 7E9 | 2015-05-25 |
| 10332313 Canada Ltd. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2017-07-21 |
| U Education Group Corp. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2017-08-02 |
| Liive Solutions Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, North York, ON M2N 7E9 | 2017-09-01 |
| Green Leaf Relief Corp. | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2019-01-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12491877 Canada Inc. | 5000 Yonge Street, Unit 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2020-11-12 |
| 12179288 Canada Inc. | 1901 - 5000 Yonge Street, Toronto, ON M2N 7E9 | 2020-07-07 |
| Bee Around Inc. | 5000 Yonge St. Unit 1901, North York, ON M2N 7E9 | 2019-11-27 |
| Qvc Imports & Exports Inc. | 1901-5000 Yonge St., Toronto, ON M2N 7E9 | 2018-09-13 |
| M-town Inc. | 5000 Yonge St. Suite 1708, North York, ON M2N 7E9 | 2018-06-18 |
| Destination Cpd Inc. | 1708-5000 Yonge St., Toronto, ON M2N 7E9 | 2018-01-11 |
| Myworld Retail Services Canada Inc. | 5000 Yonge Street, Suite 1706, Toronto, ON M2N 7E9 | 2017-12-27 |
| Bp Squadron Inc. | 5000, Yonge Street, #1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2017-07-05 |
| Moratti Construction Inc. | 5000 Yonge Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2016-06-03 |
| The Higher Care Corporation | 5000 Yonge Street Suite 1708, Toronto, ON M2N 7E9 | 2016-05-30 |
| Find all corporations in postal code M2N 7E9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gregory Grande | 109 Heatherside Dr, Toronto ON M1W 1T6, Canada |
| Annamarie P. Castrilli | 7 Brimley Road South #25, Toronto ON M1M 3W3, Canada |
| Luigi d'Ambrosio | 103 Alcorn Ave, Toronto ON M4V 1E4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M2N 7E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Italian Canadian Economic and Business Development Association | 60 Beech Street, Ottawa, ON K1S 3J6 | 2019-05-10 |
| The Italian Canadian Community Centre of The National Capital Region Inc. | 101-865 Gladstone, Suite 101, Ottawa, ON K1R 7T4 | 1995-03-13 |
| Association of Italian-canadian Writers | 2961 Delia Crescent, Brights Grove, ON N0H 1C0 | 2002-06-13 |
| Association Des Concessionnaires Gm De La Region De La Capitale Nationale | 400-141 Laurier, Ottawa, ON K1P 1Z8 | 1978-07-26 |
| Eastern Ontario Italian Canadian Charitable Foundation | Suite 101-865 Gladstone Ave., Ottawa, ON K1R 7T4 | 1996-11-08 |
| Association Syndrome Down - Region De La Capitale Nationale | 160 Elgin Street, Suite #2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1990-03-23 |
| Canadian Italian Importers Association | 5 Abacus Road, Brampton, ON L6T 5B7 | 1995-10-03 |
| Ontario Region United Malayalee Association (oruma) | Unit# 203- 565 Greenfield Avenue, Kitchener, ON N2C 2P3 | 2020-01-06 |
| Italian Canadian Veteran Police Association | 155 Winges Road, Unit 1, Woodbridge, ON L4L 6C7 | 1995-07-11 |
| The Canadian Fighter Pilots Association (eastern Region) | 724 Lonsdale Road, Ottawa, ON K1K 0K2 | 1999-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN ITALIAN DEVELOPMENT ASSOCIATION, ONTARIO REGION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.