MONSIEUR JAZZ CREATION INC. (Corporation# 1134655) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 1981.
| Corporation ID | 1134655 |
| Corporation Name | MONSIEUR JAZZ CREATION INC. |
| Registered Office Address |
5615 Emerald Avenue Apt. 105 Cote St-luc, Montreal QC H4W 2S7 |
| Incorporation Date | 1981-04-29 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL KLEIN | 5701 DAVIES AVENUE, COTE ST-LUC QC H4W 2R3, Canada |
| MIREILLE COHEN | 5615 EMERARLD APT. 105, COTE ST-LUC QC H4W 3S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-28 | 1981-04-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-04-29 | current | 5615 Emerald Avenue Apt. 105, Cote St-luc, Montreal, QC H4W 2S7 |
| Name | 1981-04-29 | current | MONSIEUR JAZZ CREATION INC. |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-08-01 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-04-29 | 1983-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1981-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5615 EMERALD AVENUE APT. 105 |
| City | COTE ST-LUC, MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2S7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chambre Internationale Scientifique Et De Commerce Malte-russie-chapitre Canadien | 5615 Ave Emerald, Suite 101, Cote St-luc, QC H4W 2S7 | 1994-03-28 |
| Resources Unimer Inc. | 5615 Emerald, Suite 201, Cote St. Luc, QC H4W 2S7 | 1994-02-02 |
| Pelland Management Consultants Inc. | 5615 Emerald Ave., Cote St Luc, QC H4W 2S7 | 1982-12-14 |
| Tapint Inc. | 5615 Emerald Ave., Apt. 201, Cote St-luc, QC H4W 2S7 | 1986-06-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL KLEIN | 5701 DAVIES AVENUE, COTE ST-LUC QC H4W 2R3, Canada |
| MIREILLE COHEN | 5615 EMERARLD APT. 105, COTE ST-LUC QC H4W 3S7, Canada |
| City | COTE ST-LUC, MONTREAL |
| Post Code | H4W2S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'atelier De Jazz Inc. | 107 General Brock Avenue, Roxboro, QC H8Y 1H9 | 1978-03-01 |
| Auberge Jazz Inc. | 329 Ontario East Street, Montreal, QC H2X 1H7 | 2008-06-12 |
| Jazz Air General Partner Inc. | 310 Goudey Drive, Halifax International Airport, Enfield, NS B2T 1E4 | 2004-08-13 |
| La Bijouterie Jazz-co Ltee | 8235 Mountain Sights, Suite 309, Montreal, QC H4P 2B3 | 1980-07-24 |
| Jazz RГ©seau MГ©dias Inc. | 1564 Doctor Penfield Ave., Montreal, QC H3G 1B9 | 1996-04-29 |
| L.a. Jazz Ltd. | 5335 Casgrain, Montreal, QC H2T 1X4 | 1977-06-30 |
| Jazz Air Holding Gp Inc. - | 1000 De La GauchetiГ€re Street West, Suite 2100, Montreal, QC H3B 4W5 | 2005-08-23 |
| Monsieur & Madam Estheticians Inc. | 1515 St-jacques, Ancienne Lorette, QC G2E 2Y1 | 1980-08-06 |
| Monsieur Stainless Steel Inc. | 1575 Boul St-elzear Ouest, Laval, QC H7L 3N6 | 1978-12-11 |
| Northern Jazz Real Estate Holdings Ltd. | 329 Ontario Street East, Montreal, QC H2X 1H7 | 2008-06-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on MONSIEUR JAZZ CREATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.