Diversys Software Inc. (Corporation# 11346440) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11346440 |
| Business Number | 700529316 |
| Corporation Name | Diversys Software Inc. |
| Registered Office Address |
95 St Clair Ave West, Suite 1606 Toronto ON M4V 1N6 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Roger Barlow | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Vincent Kwok | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Aaron Peters | 95 Saint Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Zachary Dryman | 32 Cambrai Avenue, Toronto ON M4C 2P6, Canada |
| Andrew Thomson | 95 Saint Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Victor Peters | 95 Saint Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-05 | current | 95 St Clair Ave West, Suite 1606, Toronto, ON M4V 1N6 |
| Address | 2019-04-08 | 2020-02-05 | 32 Cambrai Avenue, Toronto, ON M4C 2P6 |
| Name | 2019-05-10 | current | Diversys Software Inc. |
| Name | 2019-04-08 | 2019-05-10 | 11346440 Canada Corp. |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-18 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2019-05-10 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 95 St Clair Ave West, Suite 1606 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M4V 1N6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Irie Dog Daycare Hrm 1 Ltd. | 200-95 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 1N6 | 2018-12-11 |
| Finn Junction Inc. | 1606-95 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 1N6 | 2017-08-31 |
| 6972233 Canada Inc. | 95 St. Clair Ave West, Toronto, ON M4V 1N6 | 2008-05-07 |
| Navhouse Corporation | 95 St Clair Avenue West, Suite 1607, Toronto, ON M4V 1N6 | 2006-06-06 |
| Viva Los Nowhere Film Productions Inc. | 95 St-clair Avenue West, Suite 1102, Toronto, ON M4V 1N6 | 2000-01-26 |
| Trans Aid of Canada Ltd. | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1403, Toronto, ON M4V 1N6 | 1968-05-02 |
| 153598 Canada Inc. | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1600, Toronto, ON M4V 1N6 | 1986-12-19 |
| Reliance Aerotech Canada Inc. | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1607, Toronto, ON M4V 1N6 | 2000-12-21 |
| Association of Canadian Advertisers Incorporated | 95 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 1N6 | |
| Irie Capital Corporation | 95 St. Clair Avenue West, Suite 200, Toronto, ON M4V 1N6 | 2016-07-08 |
| Find all corporations in postal code M4V 1N6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Roger Barlow | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Vincent Kwok | 95 St. Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Aaron Peters | 95 Saint Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Zachary Dryman | 32 Cambrai Avenue, Toronto ON M4C 2P6, Canada |
| Andrew Thomson | 95 Saint Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| Victor Peters | 95 Saint Clair Avenue West, Suite 1606, Toronto ON M4V 1N6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4V 1N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edp Software Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Software Serieux & Technologie Inc. | 33 Rosemont, Westmount, QC | 1981-10-28 |
| Qc Med Software Inc. | 895 De La Gauchetiere West, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | |
| Pitchperfect Software Inc. | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Conceptwave Software Inc. | 5935 Airport Road, Suite 1105, Mississauga, ON L4V 1W5 | |
| Intrinsyc Software Holdings Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Mingus Software Inc. | 4035, Rue Saint-ambroise, Bureau 301, MontrГ©al, QC H4C 2E1 | |
| Simpletax Software Inc. | 860 Richmond Street West, Suite 300, Toronto, ON M6J 1C9 | |
| New Century Software Inc. | 45 Vogel Road, Suite 500, Richmond Hill, ON L4B 3P6 | |
| Sred.io Software Inc. | 1408-1228 Nicola Street, Vancouver, BC V6G 2Y6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Diversys Software Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.