ROLLINGRIM TAXI NETWORK CORPORATION (Corporation# 11345508) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 9, 2019.
| Corporation ID | 11345508 |
| Business Number | 700462310 |
| Corporation Name | ROLLINGRIM TAXI NETWORK CORPORATION |
| Registered Office Address |
1004 Kingston Cres. S.e. Airdrie AB T4A 0L3 |
| Incorporation Date | 2019-04-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Himanshu Bharatbhai Hathi | 1004 Kingston Cres. S.E., Airdrie AB T4A 0L3, Canada |
| Shayamal D. Dingiribandage | 260 Sagewood Landing S.W., Airdrie AB T4B 3N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-09 | current | 1004 Kingston Cres. S.e., Airdrie, AB T4A 0L3 |
| Name | 2019-04-09 | current | ROLLINGRIM TAXI NETWORK CORPORATION |
| Status | 2019-04-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Serenity Group Investments Inc. | 1434 Kings Heights Blvd Se, Airdrie, AB T4A 0A1 | 2016-09-06 |
| Thcbd Incorporated | 10 Kingsland Heights Se, Airdrie, AB T4A 0A3 | 2016-10-20 |
| Live Golf Inc. | 215 - 127 Kingsview Road Se, Airdrie, AB T4A 0A8 | 2015-01-08 |
| Hundegger Canada Inc. | 202-2914 Kingsview Blvd. Se, Airdrie, AB T4A 0A9 | 2007-11-12 |
| Alberta 4-h Foundation | Agricultural Regional Centre, 97 East Lake Ramp Ne, Airdrie, AB T4A 0C3 | 2020-07-27 |
| 4-h Alberta | 97 East Lake Ramp Northeast, Agricultural Regional Centre, Airdrie, AB T4A 0C3 | |
| 12463318 Canada Association | 1307-20 Kingsland Close Southeast, Airdrie, AB T4A 0C6 | 2020-11-01 |
| Shareable Kitchen Inc. | 107 Kingsland Close Se, Airdrie, AB T4A 0C6 | 2019-07-15 |
| Safari Transport & Logistics Inc. | 82 Kingsland Close Se, Airdrie, AB T4A 0C6 | 2018-07-23 |
| 10228648 Canada Inc. | 1412-20 Kingsland Close Southeast, Airdrie, AB T4A 0C6 | 2017-05-09 |
| Find all corporations in postal code T4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Himanshu Bharatbhai Hathi | 1004 Kingston Cres. S.E., Airdrie AB T4A 0L3, Canada |
| Shayamal D. Dingiribandage | 260 Sagewood Landing S.W., Airdrie AB T4B 3N5, Canada |
| City | AIRDRIE |
| Post Code | T4A 0L3 |
| Category | taxi |
| Category + City | taxi + AIRDRIE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Taxi De L'entrepreneur(e) Inc. | 12074 Avenue Savard, MontrÉal-nord, QC H1H 3N2 | 2018-10-01 |
| Taxi CafГ© Inc. | 495 Wellington Street West, Suite 102, Toronto, ON M5V 1E9 | |
| Mct Taxi Ltd. | 3100 Brighton, Montreal, QC H3S 1T9 | 1995-04-20 |
| Gsm Taxi Ltd. | 2400 Rue Guenette, St-laurent, QC H4R 2H2 | 1980-07-03 |
| Taxi,advertising and Design Holdings Inc. | 495 Wellington Street West, Suite 102, Toronto, ON M5V 1E9 | |
| Taxi, Gestion De PublicitÉ Et De Design Inc. | 350 Lemoyne Street, Montreal, QC H2Y 1Y3 | 1992-06-18 |
| Taxi Timu & Sons Inc. | 522 Boul Des Laurentides, Laval, QC H7G 2V3 | 1988-04-28 |
| Taxi U.S. Holdings Inc. | 495, Wellington Street West, Suite 102, Toronto, ON M5V 1E9 | |
| Taxi Gloucester Limitee | 2336 Orient Park Drive, Suite 12, Gloucester, ON K1B 4N5 | 1983-10-04 |
| Express Taxi Inc. | 27 Burton, Greenfield Park, QC J4V 2Y6 | 1979-12-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on ROLLINGRIM TAXI NETWORK CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.