11345478 CANADA CORPORATION (Corporation# 11345478) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11345478 |
| Business Number | 701647489 |
| Corporation Name | 11345478 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
46 Burlingame Rd Apt 2 Toronto ON M8W 1Y8 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TAY LIEN SOTO RICARDO | 46 Burlingame Rd, Apt 2, Toronto ON M8W 1Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-08 | current | 46 Burlingame Rd, Apt 2, Toronto, ON M8W 1Y8 |
| Name | 2019-04-08 | current | 11345478 CANADA CORPORATION |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Steam Punk Pictures Inc. | 66 Burlingame Road, Toronto, ON M8W 1Y8 | 2009-05-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity Grass Company Inc. | 709- 3865 Lake Shore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2020-01-31 |
| Clem Group of Companies Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. W., Suite 219, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2019-07-17 |
| Fluent Motion Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. West, Suite 909, Toronto, ON M8W 0A2 | 2016-09-23 |
| Bolcan Direct Incorporated | 203-3865 Lake Shore Blvd. West, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2016-03-01 |
| Cork and Barrel Inc. | 3865 Lakeshore Blvd W. Unit 304, Toronto, ON M8W 0A2 | 2012-06-06 |
| W. H. Bearss & Associates Inc. | 1603-3865 Lakeshore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2005-11-02 |
| Alpha Lynx Inc. | 411-3563 Lake Shore Blvd W, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2020-06-29 |
| 9042008 Canada Inc. | 3563 Lake Shore Blvd W, 510, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2014-10-05 |
| Make Or Break Holdings Inc. | 53-636 Evans Ave, Toronto, ON M8W 0A8 | 2017-04-26 |
| 8717362 Canada Limited | 636 Evans Avenue, Unit 23, Toronto, ON M8W 0A8 | 2013-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TAY LIEN SOTO RICARDO | 46 Burlingame Rd, Apt 2, Toronto ON M8W 1Y8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M8W 1Y8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Canada Gen Investment Corporation | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 2009-05-20 |
| Canada Ch Investment Corporation | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 2009-05-07 |
| Les Associes - Corporation Commerciale Du Canada Ltee | 7455 Birchmount Road, Markham, ON L3R 5C2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11345478 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.