Starglam Foundation (Corporation# 11345141) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11345141 |
| Business Number | 701641086 |
| Corporation Name | Starglam Foundation |
| Registered Office Address |
3 Allanhurst Crescent Brampton ON L6P 1C8 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Harveena Sandhu | 250 Brussels Avenue, Brampton ON L6Z 0E1, Canada |
| Maher Hussain | 54 Hockley Path, Brampton ON L6V 3R3, Canada |
| Jaswinder Singh Sraa | 76 Hartford Trail, Brampton ON L6W 4N1, Canada |
| Bhavesh Kothari | 3 Allanhurst Crescent, Brampton ON L6P 1C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-04-08 | current | 3 Allanhurst Crescent, Brampton, ON L6P 1C8 |
| Name | 2019-04-08 | current | Starglam Foundation |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dulsco Construction Inc. | 9 Bowsfield Drive, Brampton, ON L6P 1C8 | 2020-06-22 |
| 11482831 Canada Inc. | 1 Allanhurst Crescent, Brampton, ON L6P 1C8 | 2019-06-25 |
| Cassowary Enterprises Inc. | 3 Allan Hurst Cres, Brampton, ON L6P 1C8 | 2018-09-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Simi Sandhu & Co Inc. | 2 Tortoise Court, Brampton, ON L6P 0A1 | 2020-05-27 |
| 11447459 Canada Corp. | 22 Tortoise Crt, Brampton, ON L6P 0A1 | 2019-06-04 |
| The Pretty Mad Scientist Inc. | 24 Tortoise Crt, Brampton, ON L6P 0A1 | 2019-01-07 |
| 10920657 Canada Inc. | 24 Tortoise Court, Brampton, ON L6P 0A1 | 2018-07-27 |
| M & S Mangat Family Inc. | 13 Mezzo Street, Brampton, ON L6P 0A2 | 2020-09-03 |
| Sandhar Group Inc. | 4 Quintette Close, Brampton, ON L6P 0A2 | 2016-08-10 |
| 10561312 Canada Corporation | 10960 The Gore Road, Brampton, ON L6P 0A3 | 2018-01-01 |
| 11346890 Canada Inc. | 10796 The Gore Road, Brampton, ON L6P 0A4 | 2019-04-08 |
| 11639269 Canada Inc. | 9946 The Gore Road, Brampton, ON L6P 0A7 | 2019-09-20 |
| Safari Animal Rides Inc. | 7797 Goreway Drive, Brampton, ON L6P 0B1 | 2015-04-16 |
| Find all corporations in postal code L6P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Harveena Sandhu | 250 Brussels Avenue, Brampton ON L6Z 0E1, Canada |
| Maher Hussain | 54 Hockley Path, Brampton ON L6V 3R3, Canada |
| Jaswinder Singh Sraa | 76 Hartford Trail, Brampton ON L6W 4N1, Canada |
| Bhavesh Kothari | 3 Allanhurst Crescent, Brampton ON L6P 1C8, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6P 1C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agora Foundation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300 Foundation House, Toronto, ON M4T 2T5 | 1979-01-23 |
| Waterstone Foundation | 29 North Drive, Toronto, ON M9A 4R1 | |
| Friends of A Dream Foundation | 315 The Kingsway, Suite 10, Toronto, ON M9A 3V3 | 2003-08-28 |
| Huronia Community Foundation | 287 Bayshore Drive, Midland, ON L4R 1L3 | 2000-02-22 |
| 1 Lb of Love Foundation | 2916 Highway 7, Unit 207, Concord, ON L4K 0K6 | 2016-07-31 |
| La Foundation De La Reine Des Coeurs | 305 Presland Road, Suite 406, Ottawa, ON K1K 4C6 | 1997-11-10 |
| Innocence Canada Foundation | 555 Richmond Street West, Suite 1111, Box 106, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| Foundation Counts Philanthropic Foundation | 922 Ivsbridge Blvd, Newmarket, ON L3X 1L6 | 2020-10-28 |
| Red Sea Development Foundation | 60 Rue De La CroisГ©e, Gatineau, QC J9J 2S8 | 2019-04-23 |
| La Compagnie Foundation Canadienne Ltee. | 3660 Midland Avenue, Scarborough, ON M1V 4V3 | 1963-04-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Starglam Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.