Advanced Biodynamics Inc. (Corporation# 11344765) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11344765 |
| Business Number | 700594716 |
| Corporation Name | Advanced Biodynamics Inc. |
| Registered Office Address |
8 Hime Cres. Ottawa ON K1G 4S2 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| David Keys | 8 Hime Cres., Ottawa ON K1G 4S2, Canada |
| Gary Underwood | 62 Hodgson Court, Kanata ON K2K 2T4, Canada |
| Mark Kwiecinski | 485 Richmond Rd., Suite 603, Ottawa ON K2A 3W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-08 | current | 8 Hime Cres., Ottawa, ON K1G 4S2 |
| Name | 2019-04-08 | current | Advanced Biodynamics Inc. |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Symmetric Value Consulting Inc. | 13 Hime Crescent, Ottawa, ON K1G 4S2 | 2017-09-01 |
| San Stefano Pharmaceuticals Inc. | 40 Hime Cres, Ottawa, ON K1G 4S2 | 2014-03-18 |
| 7959672 Canada Inc. | 2 Hime Cres, Ottawa, ON K1G 4S2 | 2011-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.j Fastlane Auto Center Inc. | 1333, Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2009-08-06 |
| Hob's Automotive Car Repairs Inc. | 1333 L Avenue, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2007-03-07 |
| 6454551 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, Ontario, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 6238629 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-05-23 |
| Avenue Tire Depot Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-02-03 |
| 6064710 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2003-02-12 |
| 6454569 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 8317143 Canada Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2012-10-04 |
| We'll Roof You Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 1987-10-09 |
| Marmen Open Systems Inc. | 1327 Avenue N, Ottawa, ON K1G 0A7 | 2002-09-19 |
| Find all corporations in postal code K1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| David Keys | 8 Hime Cres., Ottawa ON K1G 4S2, Canada |
| Gary Underwood | 62 Hodgson Court, Kanata ON K2K 2T4, Canada |
| Mark Kwiecinski | 485 Richmond Rd., Suite 603, Ottawa ON K2A 3W9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1G 4S2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Biodynamics Ltd. | 4915 19th Avenue N..w., Calgary, AB T3B 0S8 | 1999-04-01 |
| Biodynamics Toronto Inc. | 201-542 Mount Pleasant Road, Toronto, ON M4S 2M7 | 2017-05-29 |
| Couvertures Isolantes Advanced A.i.c. Inc. | 1380 Lougar Avenue, Unit A, Sarnia, ON N7S 5N7 | 1983-12-15 |
| Technologies Advanced Bio-diagnostic Amerique Du Nord Inc. | 1170 Place Du Frere Andre, 4th Floor, Montreal, QC H3B 3C6 | 1996-04-30 |
| Traitement Advanced Fluid Du Canada Inc. | 4055 Rue Saint-catherine Ouest, Suite 142, Westmount, QC H3Z 3J8 | 2000-09-19 |
| Advanced Global Media Industry Inc. | 5955 Jeanne Mance, Montreal, QC H2V 4K9 | 2009-10-09 |
| Advanced Educational Systems Inc. | 44 Austin Street, St. John's, NL A1B 4G8 | |
| Advanced Fuel Nutrition Inc. | 791 DГ©carie, Sainte-julie, QC J3E 1K3 | 2014-04-01 |
| Advanced Primary Minerals Corporation | 99 Wyse Road, Suite 1480, Dartmouth, NS B3A 4S5 | |
| Advanced Geoscience Imaging Solutions Ltd. | 4366 Avenue D'oxford, MontrГ©al, QC H4A 2Y6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Advanced Biodynamics Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.