Clover Financial Holdings Inc. (Corporation# 11344722) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11344722 |
| Business Number | 700579519 |
| Corporation Name | Clover Financial Holdings Inc. |
| Registered Office Address |
305b Eldorado Private Ottawa ON K2K 2R8 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kevin O'Connor | 471 Celtic Ridge Crescent, Kanata ON K2W 0B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-06 | current | 305b Eldorado Private, Ottawa, ON K2K 2R8 |
| Address | 2019-04-08 | current | 471 Celtic Ridge Crescent, Kanata, ON K2W 0B2 |
| Address | 2019-04-08 | 2020-11-06 | 471 Celtic Ridge Crescent, Kanata, ON K2W 0B2 |
| Name | 2019-04-08 | current | Clover Financial Holdings Inc. |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7237511 Canada Inc. | 48 Inverary Drive, Ottawa, ON K2K 2R8 | 2009-09-07 |
| Sai Siva Holdings Incorporated | 34 Inverarry Drive, Ottawa, ON K2K 2R8 | 2004-09-20 |
| Mojave North Inc. | 34 Inverary Drive, Kanata, ON K2K 2R8 | 2003-07-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kevin O'Connor | 471 Celtic Ridge Crescent, Kanata ON K2W 0B2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements M.o.m.s. Clover Inc. | 1227 Sherbrooke St. West, Apt. 115, Montreal, QC H3G 1G1 | 1985-07-16 |
| Red Clover Financial Inc. | 179 John Street, 2nd Floor, Toronto, ON M5T 1X4 | 2016-03-18 |
| Green Clover Financial Ltd. | 908-9171 Ferndale Rd, Richmond, BC V6Y 0A5 | 2014-11-26 |
| Whispering Coast Financial Inc. | 13232 Fifth Line, Clover Hill, Rr 2, Rickwood, ON N0B 2K0 | 1997-10-20 |
| Developpement Clover David Ltee | 3330 Edouard Montpetit, Suite 21, Montreal, QC | 1975-03-05 |
| Cordelio Clover Holdco Inc. | 65 Queen Street West, Suite 605, Toronto, ON M5H 2M5 | |
| Wesley Clover Corporation | 390 March Road, Suite 110, Kanata, ON K2K 0G7 | |
| Richardson Partners Financial Holdings Limited | 3000 One Lombard Place, Winnipeg, MB R3B 0Y1 | 2003-05-22 |
| Ciran Financial Holdings Ltd. | 247 Dundonald Street, Fredericton, NB E3B 1X1 | 2006-01-23 |
| Finkelberg Financial Holdings Ltd. | 26 Overlook Ridge, Caledon, ON L7E 0C1 | 2019-06-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Clover Financial Holdings Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.