Taekwondo Canada (Corporation# 1127411) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 21, 1981.
| Corporation ID | 1127411 |
| Business Number | 889449930 |
| Corporation Name | Taekwondo Canada |
| Registered Office Address |
2451 Riverside Drive Ottawa ON K1H 7X7 |
| Incorporation Date | 1981-04-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jessica Scarlato | 227 Laurier Avenue East, Ottawa ON K1N 6P1, Canada |
| Sandra De Montigny | 4457 Avenue Old Orchard, Montréal QC H4A 3B5, Canada |
| Dave Mazzone | 10 Coxwell Boulevard, Toronto ON M4C 3G7, Canada |
| Kee Ha | 4220 Rockridge Crescent, West Vancouver BC V7W 1B1, Canada |
| Wayne Mitchell | 9 Broadway Street West, Yorkton SK S3N 0L3, Canada |
| Ken Anstruther | 20 Radial Street, Brampton ON L6Y 5K7, Canada |
| J-F Lebreux | 5700 Place Trenet, Laval QC H7K 3Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-07 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1981-04-21 | 2014-10-07 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1981-04-20 | 1981-04-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-10-12 | current | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 |
| Address | 2016-12-06 | 2017-10-12 | 24, 1010 Polytek St, Gloucester, ON K1J 9J1 |
| Address | 2014-10-07 | 2016-12-06 | 3 Concorde Gate, Suite 313a, Toronto, ON M3C 3N7 |
| Address | 2011-03-31 | 2014-10-07 | 310-1376 Bank St., Ottawa, ON K1H 7Y3 |
| Address | 2004-03-31 | 2011-03-31 | 409-1376 Bank St., Ottawa, ON K1H 7Y3 |
| Address | 2000-06-26 | 2004-03-31 | 119 Queen Street, Suite 500, Ottawa, ON K1P 6L8 |
| Address | 2000-06-26 | 2004-03-31 | 119 Queen Street, Suite 500, Ottawa, ON K1P 6L8 |
| Address | 1981-04-21 | 2000-06-26 | 119 Queen Street, Suite 500, Ottawa, ON |
| Address | 1981-04-21 | 2000-06-26 | 119 Queen Street, Suite 500, Ottawa, ON |
| Name | 2014-10-07 | current | Taekwondo Canada |
| Name | 2013-01-03 | 2014-10-07 | Taekwondo Canada |
| Name | 1981-04-21 | 2013-01-03 | WTF TAE KWON DO ASSOCIATION OF CANADA |
| Status | 2014-10-07 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-09-13 | 2014-10-07 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-09-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-04-21 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-05 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2020-03-31. |
| 2019-09-18 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-03-31. |
| 2019-03-27 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2014-10-07 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-10-31 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2013-01-03 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2010-12-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1981-04-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-20 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-28 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Speed Skating Canada | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1969-03-24 |
| Wrestling Canada Lutte | 2451 Riverside Drive, C/o House of Sport - Ra Centre, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1970-06-30 |
| Canadian Ski Patrol | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1962-08-20 |
| Association Canadienne Des Entraineurs | 2451 Riverside Drive, C/o Ra Centre House of Sport, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1970-12-22 |
| Federation of Canadian Archers Inc. | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1972-07-10 |
| Table Tennis Canada Tennis De Table | 2451 Riverside Drive, House of Sport, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1973-10-17 |
| Ringuette Canada | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1979-05-18 |
| Commonwealth Games Association of Canada Inc. | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1979-06-14 |
| Canoe Kayak Canada | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1976-07-28 |
| Bowls Canada Boulingrin | 2451 Riverside Drive, C/o House of Sport, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1983-12-09 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Centre for Mental Health and Sport | House of Sport - Ra Centre, 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 2018-05-29 |
| Ausome Canada | C/o House of Sport, 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 2015-11-23 |
| Aboriginal Sport Circle | Ra Centre, 2451 Riverside Dr, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1995-03-13 |
| The Commonwealth Games Foundation of Canada Inc. | House of Sport, 2451 Promenade Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1982-04-01 |
| Canadian Fencing Federation | C/o House of Sport, Ra Centre, 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1971-05-21 |
| Physical and Health Education Canada (phe Canada) | 2451, Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1951-01-03 |
| Federation De Tir Du Canada | 2451 Riverside Dr, C/o House of Sport, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1936-07-31 |
| The Canadian Cerebral Palsy Sports Association | 2451 Riverside Drive, C/o House of Sport, Ra Centre, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1985-06-11 |
| Legend Recreation Software Inc. | 2451 Riverside Drive, House of Sport, West Wing, Upper Level, Ottawa, ON K1H 7X7 | 2015-06-29 |
| Perfect Skating Partners | 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 2019-10-11 |
| Find all corporations in postal code K1H 7X7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jessica Scarlato | 227 Laurier Avenue East, Ottawa ON K1N 6P1, Canada |
| Sandra De Montigny | 4457 Avenue Old Orchard, Montréal QC H4A 3B5, Canada |
| Dave Mazzone | 10 Coxwell Boulevard, Toronto ON M4C 3G7, Canada |
| Kee Ha | 4220 Rockridge Crescent, West Vancouver BC V7W 1B1, Canada |
| Wayne Mitchell | 9 Broadway Street West, Yorkton SK S3N 0L3, Canada |
| Ken Anstruther | 20 Radial Street, Brampton ON L6Y 5K7, Canada |
| J-F Lebreux | 5700 Place Trenet, Laval QC H7K 3Z2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1H 7X7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Taekwondo Program | 3 Sarah Crescent, Brookside, NS B3T 1R5 | 2020-10-12 |
| National Association of Taekwondo, Canada | Box 163, Pritchard, BC V0E 2P0 | 1996-01-09 |
| Canada Elite Spirit Taekwondo Club Inc. | 68 Primeau Drive, Aurora, ON L4G 6Z2 | 2020-01-25 |
| Pei Taekwondo Inc. | 161 Primrose Drive, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2006-12-03 |
| Technical Taekwondo Inc. | 775 Donoghue Crescent, Ennismore, ON K0L 1T0 | 2016-07-26 |
| Ace Taekwondo Inc. | 3218 Moonee Road, Mississauga, ON L5L 1S4 | 2019-06-03 |
| Master Jeh's Taekwondo Inc. | 269 Fairview Avenue, Kamloops, BC V2B 1E8 | 2013-09-06 |
| Tornado Taekwondo Inc. | 166 Highway 8, Stoney Creek, ON L8G 1C3 | 2016-02-28 |
| The Fellowship of Vietnamese Taekwondo | 51 Adamsville Rd, Brampton, ON L6X 2X4 | 2008-05-27 |
| Park's Global Taekwondo Inc. | 8 Campbell Drive, Uxbridge, ON L9P 1R5 | 2019-01-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Taekwondo Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.