Top Echelon Inc. (Corporation# 11273981) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11273981 |
| Business Number | 708272513 |
| Corporation Name | Top Echelon Inc. |
| Registered Office Address |
373a Lawrence Avenue West Toronto ON M5M 1B8 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Weslley Eric Weston | 11811 Leitrim Way, Houston TX 77047, United States |
| Scott Stren | 373A Lawrence Avenue West, Toronto ON M5M 1B8, Canada |
| Peter Jarmics | 36 Edendale Crescent Northwest, Calgary AB T3A 3W7, Canada |
| Jacob Isenbarger | 1518 Berwick Lane, New Haven IN 46774, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-27 | current | 373a Lawrence Avenue West, Toronto, ON M5M 1B8 |
| Name | 2019-02-27 | current | Top Echelon Inc. |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King Cohen Corporation | 1500 Avenue Road, Box 1322, Toronto, ON M5M 0A1 | 2008-02-14 |
| Catherine and Peter Cordy Foundation | 1717 Avenue Road, Suite 607, Toronto, ON M5M 0A2 | 2014-02-26 |
| Wolch Dental and Hygiene Corp. | 312-1717 Avenue Rd., Toronto, ON M5M 0A2 | 2006-04-27 |
| Ranleigh Consulting and Management Services Inc. | 1717 Avenue Road, Att 513, Toronto, ON M5M 0A2 | 1999-09-23 |
| Casa Toro Ltd. | 1717 Avenue Road, Suite 303, Toronto, ON M5M 0A2 | 2013-10-04 |
| Fenris Global Equities Ltd. | 1725 Avenue Rd, Suite #70004, Toronto, ON M5M 0A3 | 2010-07-01 |
| Jamaican Accents Ltd. | 75 Lawrence Avenue West, Toronto, ON M5M 1A3 | 2005-02-23 |
| Emortalized Corporation | 52 Lawrence Avenue West, Toronto, ON M5M 1A4 | 2017-01-31 |
| Projacked Corporation | 52 Lawrence Ave West, Toronto, ON M5M 1A4 | 2015-03-18 |
| Incleanity Inc. | 52 Lawrence Ave West, Suite 200, Toronto, ON M5M 1A4 | 2018-02-22 |
| Find all corporations in postal code M5M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Weslley Eric Weston | 11811 Leitrim Way, Houston TX 77047, United States |
| Scott Stren | 373A Lawrence Avenue West, Toronto ON M5M 1B8, Canada |
| Peter Jarmics | 36 Edendale Crescent Northwest, Calgary AB T3A 3W7, Canada |
| Jacob Isenbarger | 1518 Berwick Lane, New Haven IN 46774, United States |
| City | Toronto |
| Post Code | M5M 1B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Echelon Solar Inc. | 80 Winbro, Ottawa, ON K1V 0M6 | 2010-06-30 |
| Echelon Motion Productions Inc. | 30 Radford Dr, Brampton, ON L6V 2Y9 | 2020-11-18 |
| Echelon Composites Inc. | 14, Millward Crescent, Ajax, ON L1T 4M7 | 2018-09-05 |
| Echelon Security Group Inc. | 92 Emerson Way, Newmarket, ON L3Y 7M7 | 2019-01-15 |
| Echelon Analytics Inc. | 6 Wiseman Drive, Ajax, ON L1Z 1K5 | 2018-10-04 |
| Echelon Lifestyle Inc. | 510 - 8 York Street, Toronto, ON M5J 2Y2 | 2006-11-20 |
| Echelon Fitness Inc. | 62 Julibee, Greenfield Park, QC J4V 3A8 | 1988-01-26 |
| Echelon Paper Corporation | 300 - 638 Smithe Street, Vancouver, BC V6B 1E3 | 2000-04-20 |
| Echelon Resourcing Solutions Ltd. | 150-44 Riel Drive, St Albert, AB T8N 3Z8 | 2011-09-23 |
| Echelon Kitchen and Bath Remodeling Inc. | 6 Agnes St, 6, Oro-medonte, ON L0K 1N0 | 2015-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Top Echelon Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.