Film Tactics Canada Limited (Corporation# 11273850) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11273850 |
| Business Number | 709191886 |
| Corporation Name | Film Tactics Canada Limited |
| Registered Office Address |
Unit 1 2302 Lakeshore Blvd West Toronto ON M8V 1B4 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Geoffrey Curry Collier | Unit 1, 2302 Lakeshore Blvd West, Toronto ON M8V 1B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-27 | current | Unit 1, 2302 Lakeshore Blvd West, Toronto, ON M8V 1B4 |
| Name | 2019-02-27 | current | Film Tactics Canada Limited |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6092993 Canada Ltd. | Unit 1, 5602 Clarence Drive., Windsor, ON N8T 1M8 | 2003-05-02 |
| Schiemann Holdings Inc. | Unit 1, 605 Newbold Street, London, ON N6E 2T7 | 2003-07-30 |
| 3-3-3 Entertainment Canada Inc. | Unit 1, 670 Fortune Crescent, Kingston, ON K7P 2T3 | 2008-09-10 |
| 7045689 Canada Limited | Unit 1, Scarborough, ON M1V 4S9 | 2008-09-17 |
| Master-ti Titanium Technologies Limited | Unit 1, 1128 Dundas Street West, Mississauga, ON L5C 1E1 | 2010-03-28 |
| 8525323 Canada Inc. | Unit 1, 3400 Castle Rock Place, London, ON N6L 0E4 | 2013-05-18 |
| 8999198 Canada Inc. | Unit 1, 3505 Laird Rd, Mississauga, ON L5L 5Y7 | 2014-08-25 |
| 9556486 Canada Inc. | Unit 1, 158 Mcarthur, Ottawa, ON K1L 7E7 | 2015-12-18 |
| Wateractive Inc. | Unit 1, 58 Simpson Rd, St Catharines, ON L2N 0A5 | 2017-07-06 |
| 11588141 Canada Inc. | Unit 1, 81 Harshaw Ave, York, ON M6S 1X9 | 2019-08-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11140639 Canada Inc. | 4-2302 Lake Shore Blvd W, Toronto, ON M8V 1B4 | 2018-12-11 |
| 7234201 Canada Incorporated | 2313 Lake Shore Boulevard West App.409, Toronto, ON M8V 1B4 | 2009-09-01 |
| Name | Address |
|---|---|
| Geoffrey Curry Collier | Unit 1, 2302 Lakeshore Blvd West, Toronto ON M8V 1B4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M8V 1B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ukra Film Et Distribution Artistique Limitee | 556 6th Avenue, Lachine, QC H8S 2Y2 | 1982-06-30 |
| Productions De Film Madison Limitee | 545 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4K 3J6 | 1977-10-24 |
| Tactics Management Inc. | 26, Rue Des Flandres, Candiac, QC J5R 6W3 | 2008-11-12 |
| Canada Weapon and Tactics Organization | 7181 Yonge Street, Unit 155, Markham, ON L3T 0C7 | 2017-11-01 |
| Tax Tactics Software Inc. | 79 Springfield Dr, Markham, ON L3S 3H5 | 1992-07-16 |
| Keybiz Tactics Corporation | 208 Niagara St., Welland, ON L3C 1J7 | 2002-09-09 |
| Typ Tactics Inc. | 304-2445 Sunset Rd, Mont-royal, QC H3R 2Y9 | 2020-04-24 |
| Tactics Group Inc. | 705 Surrey Lane, Burlington, ON L7T 3Z4 | 2020-02-18 |
| Unified Defensive Tactics Corp. | 298 Hay St., Woodstock, ON N4S 2B9 | 2020-09-02 |
| Hands Off Tactics Inc. | 320 Belleview Boulevard, Ridgeway, ON L0S 1N0 |
Please comment or provide details below to improve the information on Film Tactics Canada Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.