LIBERATION TO (Corporation# 11273736) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11273736 |
| Business Number | 709202683 |
| Corporation Name | LIBERATION TO |
| Registered Office Address |
34 Little Norway Crescent, Apartment 801 Toronto ON M5V 3A3 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jacinta McDonnell | 216 - 40 Merchant Lane,, Toronto ON M6P 4J6, Canada |
| Anita Krajnc | 801-34 Little Norway Crescent, Toronto ON M5V 3A3, Canada |
| Johanna Nikoletos | 69 1/2 O'Hara Avenue, Toronto ON M6K 2R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-02-27 | current | 34 Little Norway Crescent, Apartment 801, Toronto, ON M5V 3A3 |
| Name | 2019-02-27 | current | LIBERATION TO |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 34 Little Norway Crescent, Apartment 801 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5V 3A3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Save Movement Latin America | 801- 34 Little Norway Crescent, Toronto, ON M5V 3A3 | 2017-09-22 |
| The Save Movement | 34 Little Norway Crescent Unit # 801, Toronto, ON M5V 3A3 | 2017-06-24 |
| Choroid Entertainment Inc. | #207 - 34 Little Norway Crescent, Toronto, ON M5V 3A3 | 2009-06-16 |
| Locomoco Inc. | 34 Little Norway Crescent, Suite 213, Toronto, ON M5V 3A3 | 2007-05-16 |
| Toronto Pig Save | 34 Little Norway Crescent, Toronto, ON M5V 3A3 | 2015-09-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jacinta McDonnell | 216 - 40 Merchant Lane,, Toronto ON M6P 4J6, Canada |
| Anita Krajnc | 801-34 Little Norway Crescent, Toronto ON M5V 3A3, Canada |
| Johanna Nikoletos | 69 1/2 O'Hara Avenue, Toronto ON M6K 2R3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Liberation De Prejuge | 85 Richmond Street West, Suite 207, Toronto, ON M5H 2C9 | 1976-08-25 |
| Vital (animal Liberation Alliance, Alliance Pour La Liberation Animale) Inc. | 5611 Clark, Room 27, Montreal, QC H2T 2V5 | 1986-12-12 |
| Liberation Tours Inc. | 146 Rue Eric, Tiny, ON L9M 0H1 | 2014-01-25 |
| 7340672 Canada Ltd. | 10 Liberation Drive, Brampton, ON L6S 3V9 | 2010-02-25 |
| Liberation Magazine Inc. | #19 - 418 Hanlan Road, Woodbridge, ON L4L 4Z1 | 2004-05-27 |
| Amplitude Films Inc. | 19 Liberation Drive, Brampton, ON L6S 3W6 | 2015-06-05 |
| Liberation Herbals Ltd. | 361 A Beaver Point Rd, Saltspring Island, BC V8K 1Y7 | 2019-06-28 |
| City of Liberation Christian Ministry | 503-2 Armel Court, Etobicoke, ON M9W 6L4 | 2014-02-06 |
| Ontario Students' Union of Liberation | 250 The East Mall, Toronto, ON M9B 3Y8 | 2019-07-01 |
| The Liberation of Christian and Yazidi Children of Iraq | 9061 Milton, Montreal, QC H4X 2H1 | 2015-06-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on LIBERATION TO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.