REDBANK HILL INVESTMENTS LIMITED (Corporation# 1127373) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 1981.
| Corporation ID | 1127373 |
| Corporation Name | REDBANK HILL INVESTMENTS LIMITED |
| Registered Office Address |
R.r. #2 Hubbards NS B0J 1T0 |
| Incorporation Date | 1981-04-27 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. WEBSTER | 17 SKYVIEW TERRACE, DARTMOUTH NS B2W 3Z2, Canada |
| H. MCKAY | 11 LUCIEN DRIVE, DARTMOUTH NS B2W 2H7, Canada |
| E. WARD | 33 LILLIAN DRIVE, DARTMOUTH NS B2W 4B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-26 | 1981-04-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-04-27 | current | R.r. #2, Hubbards, NS B0J 1T0 |
| Name | 1981-04-27 | current | REDBANK HILL INVESTMENTS LIMITED |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-08-03 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-04-27 | 1985-08-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1981-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1983 | 1983-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Verbatum Board Games Inc. | R.r. #2, Priceville, ON N0C 1K0 | 1998-11-09 |
| Innovative Water Solutions Inc. | R.r. #2, Vernon Bridge, PE C0A 2E0 | 1999-05-03 |
| 3734501 Canada Limited | R.r. #2, Southwold, ON N0L 2G0 | 2000-03-21 |
| Renfrew County Celtic Dance Association | R.r. #2, White Lake, ON K0A 3L0 | 2000-03-28 |
| 3745830 Canada Inc. | R.r. #2, Maberly, ON K0H 2B0 | 2000-03-30 |
| P.s.m. Gardner Industrial Sales Limited | R.r. #2, Thorndale, ON N0M 2P0 | 1974-02-19 |
| Viking-cives Research & Development, Ltd. | R.r. #2, Holstein, ON N0G 2A0 | 2002-01-10 |
| Mihtah North Inc. | R.r. #2, Cochrane, ON P0L 1C0 | 2003-12-18 |
| Trajectory Golf Inc. | R.r. #2, Bolton, Ontario, ON L7E 5R8 | 2004-04-23 |
| Almonte Infonectics Inc. | R.r. #2, Almonte, ON K0A 1A0 | 1983-12-15 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gary & Son Auto Repair Ltd. | East River Point, Rr 1, Hubbards, Lunenburg Co., NS B0J 1T0 | 1982-05-06 |
| Ross T. Macdonald Refrigerated Transport Inc. | R.r. 1, Halifax Co., Hubbards, NS B0J 1T0 | 1980-11-20 |
| Name | Address |
|---|---|
| R. WEBSTER | 17 SKYVIEW TERRACE, DARTMOUTH NS B2W 3Z2, Canada |
| H. MCKAY | 11 LUCIEN DRIVE, DARTMOUTH NS B2W 2H7, Canada |
| E. WARD | 33 LILLIAN DRIVE, DARTMOUTH NS B2W 4B3, Canada |
| City | HUBBARDS |
| Post Code | B0J1T0 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + HUBBARDS |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| T Capital Investments Limited | 2 Maestro Ave, Richmond Hill, ON L4E 5E1 | 2019-01-01 |
| Ailisa Investments Limited | 17 Fergus Ave., Richmond Hill, ON L4E 3B7 | 2008-09-24 |
| Damm Family Investments Limited | 671 J Market Hill, Vancouver, BC V5Z 4B5 | 1998-08-20 |
| Holmcrest Investments Limited | 71 Hill Crescent, Scarborough, ON M1M 1J3 | 1976-04-06 |
| Atm Investments Limited | 23 Observatory Lane, Unit -34, Richmond Hill, ON L4C 0M7 | 2010-03-29 |
| Collins Huntley Hill Investments Limited | 255 Garfield Street, Gananoque, ON K7G 3G2 | 1981-09-18 |
| Brilar Investments Limited | 100 Mural Street, Suite 200, Richmond Hill, ON L4B 1J3 | |
| Brilar Investments Limited | 100 Mural Street, Suite 200, Richmond Hill, ON L4B 1J3 | 1971-01-06 |
| Dewar Investments Limited | 81 Granton Drive, Unit 3, Richmond Hill, ON L4B 2N5 | 1958-02-24 |
| Dml Investments Limited | 10720 Yonge Street, Suite 219, Richmond Hill, ON L4C 3C9 |
Please comment or provide details below to improve the information on REDBANK HILL INVESTMENTS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.