11273531 Canada Corporation (Corporation# 11273531) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11273531 |
| Business Number | 708361118 |
| Corporation Name | 11273531 Canada Corporation |
| Registered Office Address |
125 Stewart Boulevard Unit 31 Brockville ON K6V 4W4 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| James T Warrington | 125 Stewart Boulevard, Unit 31, Brockville ON K6V 4W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-27 | current | 125 Stewart Boulevard, Unit 31, Brockville, ON K6V 4W4 |
| Name | 2019-02-27 | current | 11273531 Canada Corporation |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 125 Stewart Boulevard |
| City | Brockville |
| Province | ON |
| Postal Code | K6V 4W4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Johanne Johnson Pet Care Inc. | 125 Stewart Boulevard, Brockville, ON K6V 4W4 | 2018-05-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bullseye Family Restaurant Inc. | 125 Stewart Blvd Unit #5a, Brockville, ON K6V 4W4 | 2016-11-23 |
| Marconi Commerce Systems Canada Ltd. | 125 Stewart Blvd., Suite 206, Brockville, ON K6V 4W4 | 1929-03-08 |
| Gilbarco Canada Limited | 126 Stewart Blvd., Suite 206, Brockville, ON K6V 4W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ehsc Electrical,health Safety Consultancy Incorporated | 1026 Fitzsimmons Dr., Brockville, ON K6V 0A1 | 2009-12-22 |
| 7041390 Canada Inc. | 1047 Fitzsimmons Drive, Brockville, ON K6V 0A1 | 2008-09-09 |
| Zserty Inc. | 1421 Flanders Road, Brockville, ON K6V 0A3 | 2016-01-09 |
| 4514874 Canada Inc. | 15 Saint Andrew Street, Unit 2103, Brockville, ON K6V 0B8 | 2009-04-06 |
| Aquatarium | 6 Broad St, Brockville, ON K6V 0C4 | 2014-03-20 |
| Jessence Inc. | 202-1109 Millwood Avenue, Brockville, ON K6V 0C7 | 2018-04-26 |
| Special Separations Applications Inc. | 55 Water Street East, Suite 906, Brockville, ON K6V 1A3 | 2006-01-27 |
| J.f. Frank Associates Ltd. | 901-55 Water St. E., Brockville, ON K6V 1A3 | 1978-12-20 |
| Michero Inc. | 55 Water Street East, Suite 906, Brockville, ON K6V 1A3 | 2005-02-11 |
| 10630314 Canada Inc. | 51 King St E Suite 207, Brockville, ON K6V 1A8 | 2018-02-13 |
| Find all corporations in postal code K6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| James T Warrington | 125 Stewart Boulevard, Unit 31, Brockville ON K6V 4W4, Canada |
| City | Brockville |
| Post Code | K6V 4W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Floor Covering Contractors Corporation of Canada | 800 Square Victoria, Cp 303, Montreal, QC H4Z 1H1 | 1988-03-11 |
| Les Associes - Corporation Commerciale Du Canada Ltee | 7455 Birchmount Road, Markham, ON L3R 5C2 | |
| International Visual Corporation of Canada Inc. | 11500 Boul. Armand-bombardier, Montreal, QC H1E 2W9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11273531 Canada Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.