C-IMPACT SOLUTIONS INC. (Corporation# 11273256) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11273256 |
| Business Number | 709271688 |
| Corporation Name | C-IMPACT SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
427 Mcarthur Avenue, K1k 1g5, Canada Ottawa ON K1K 1G5 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cornelius Babalola | 1814 Aspenview Way, Ottawa ON K1C 6S7, Canada |
| Collins Babalola | 1814 Aspenview Way, Ottawa ON K1C 6S7, Canada |
| Chris Babalola | 1814 Aspenview Way, Ottawa ON K1C 6S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-27 | current | 427 Mcarthur Avenue, K1k 1g5, Canada, Ottawa, ON K1K 1G5 |
| Name | 2019-02-27 | current | C-IMPACT SOLUTIONS INC. |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 427 McArthur Avenue, K1K 1G5, Canada |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K1K 1G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11421956 Canada Inc. | 419 Mcarthur Avenue, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2019-05-22 |
| 1. Fellowship of Yahweh Tabernacle Inc. | 427 Mcarthur Avenue, 427 Mcarthur Avenue, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2019-03-02 |
| Strakauto Inc. | 427 Mcarthur, Unit 10, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2018-10-03 |
| Yes Cars Inc. | 427 Mcarthur Ave, 2nd Floor, Suite 2, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2018-07-03 |
| 9165665 Canada Inc. | 427-9 Mc Arture Street, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2015-01-26 |
| Absamy Technology Inc. | 419 Mcarthur Ave, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2014-05-07 |
| Eskymatec Inc. | 419 Mcarthur, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2014-04-10 |
| 8345945 Canada Inc. | 425 Mcarthur Unit 5, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2012-11-08 |
| International Organization In Support of Victims of Political Violence | 427-2 Mcarthur Ave., Ottawa, ON K1K 1G5 | 2011-02-08 |
| G3f Multi-services Inc. | 6-427 Avenue Mcarthur, Ottawa, ON K1K 1G5 | 2004-01-06 |
| Find all corporations in postal code K1K 1G5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cornelius Babalola | 1814 Aspenview Way, Ottawa ON K1C 6S7, Canada |
| Collins Babalola | 1814 Aspenview Way, Ottawa ON K1C 6S7, Canada |
| Chris Babalola | 1814 Aspenview Way, Ottawa ON K1C 6S7, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 1G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solutions ImmobiliГЁres Impact Inc. | 41 Rue Mckinley, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 1H4 | 2020-10-20 |
| Log/impact Solutions Globale Inc. | 110 Chemin Du Roy, St-colomban, QC J0R 1N0 | 1999-11-15 |
| Development Impact Solutions Inc. | 223 Acton Avenue, Toronto, ON M3H 4H8 | 2014-03-10 |
| Impact Ressources Humaines Inc. | 1-88 Eugene Lamontagne, Quebec, QC G1L 2B6 | 2015-08-10 |
| Donnees Impact Inc. | 5370 Renty Street, St-leonard, QC H1R 1N7 | 1985-01-02 |
| Impact De Vente Inc. | 2250, Boul De Maisonneuve, Est, Bureau 400, MontrÉal, QC H2K 2E5 | 2002-07-30 |
| Impact Construction Ltd. | 117 R Principale, Chateauguay Centre, QC J6K 1G2 | 1972-11-16 |
| Partenaires Impact It Inc. | 2200 Sunset, Mont Royal, QC H3R 2Y6 | 1997-04-04 |
| Economiques Apl Impact Inc. | 3525 Vendome Avenue, Montreal, QC H4A 3M6 | 1982-12-08 |
| Impact-system (i.s.) Inc. | 600 O., Rue De La Gauchetiere, Bur. 2400, Montreal, QC H3B 4L8 | 1983-06-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on C-IMPACT SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.