JACS and Willow Inc. (Corporation# 11273078) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11273078 |
| Business Number | 709272082 |
| Corporation Name | JACS and Willow Inc. |
| Registered Office Address |
857 O'reilly Cres Shelburne ON L9V 2S7 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Josephine Avila | 857 O'REILLY CRES, Shelburne ON L9V 2S7, Canada |
| Christina Sloan | 118-1485 Lakeshore Rd E, Mississauga ON L5E 3G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 857 O'reilly Cres, Shelburne, ON L9V 2S7 |
| Name | 2019-02-26 | current | JACS and Willow Inc. |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10549932 Canada Inc. | 856 Oreilly Cres, Shelburn, ON L9V 2S7 | 2017-12-20 |
| 10368725 Canada Inc. | 869 O'reilly Cres, Shelburne, ON L9V 2S7 | 2017-08-17 |
| 9762779 Canada Inc. | 892 O'reilly Crescent, Shelburne, ON L9V 2S7 | 2016-05-20 |
| A Child's First Steps Child Care Center Inc. | 884 O'reilly Crescent, Shelburne, ON L9V 2S7 | 2008-01-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tjs Customer Support Ltd. | 35 Ochard Drive, Orangeville, ON L9V 0A2 | 2012-03-30 |
| Xyio Corp. | 597499 2nd Line West, Mulmur, ON L9V 0B4 | 2008-04-07 |
| Equetech Consulting Inc. | 638135 Prince of Wales Rd, Mulmur, ON L9V 0C7 | 2014-01-01 |
| Hockey Training Institute International Inc. | 756028 2nd Line East, Mulmur, ON L9V 0G5 | 2014-01-13 |
| St. John Bosco Xpress Inc. | 758290 2nd Line East, Mulmur, ON L9V 0G8 | 2011-10-04 |
| 3798143 Canada Inc. | 758270 Second Line East, Mulmur, ON L9V 0G8 | 2000-08-15 |
| Active Aging Canada Inc. | 836037 4th Line E., Mulmur, ON L9V 0J1 | 1999-04-27 |
| My Perfect Trainer Inc. | 838021 4th Line East, Mulmur, ON L9V 0J6 | 2016-07-01 |
| Nuku Hiva Associates Inc. | 838253 4th Line East, Mulmur, ON L9V 0J6 | 2008-01-28 |
| 12495619 Canada Inc. | 877065 5th Line E, Mulmur, ON L9V 0K3 | 2020-11-14 |
| Find all corporations in postal code L9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Josephine Avila | 857 O'REILLY CRES, Shelburne ON L9V 2S7, Canada |
| Christina Sloan | 118-1485 Lakeshore Rd E, Mississauga ON L5E 3G2, Canada |
| City | Shelburne |
| Post Code | L9V 2S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Willow Perfect Cleaning Centre Inc. | 500 Willow Road, Unit 8 & 10, Guelph, ON N1H 7G4 | 2012-10-01 |
| Willow Consulting International Inc. | 6100 Red Willow Drive, Orleans, ON K1C 7J6 | 2015-03-19 |
| Auberge Willow Inn Ltd. | 7600 Henri Bourassa W, St Laurent, QC H4S 1W3 | 2017-01-04 |
| Blue Willow Consulting Incorporated | 372 Blue Willow Drive, Woodbridge, ON L4L 9B5 | 2004-12-23 |
| La Chambre De Commerce Du District Et De Willow Bunch | Willow Bunch, SK S0H 4K0 | 1960-04-28 |
| Willow Beach Design Incorporated | 841 Crescent Beach Road, Willow Beach, ON L0E 1S0 | 2014-02-11 |
| Willow Beach Enterprises Incorporated | 841 Crescent Beach Road, Willow Beach, ON L0E 1S0 | 2014-03-16 |
| Go Analytics Inc. | 78 Willow St., Waterloo, ON N2J 1V9 | 2014-11-24 |
| Jlc GГ©omatique Inc. | 802 Rue Willow, Orleans, ON K1E 1C9 | |
| Willow Cup Inc. | 3 Houdini Way, Aurora, ON L4G 6X1 | 2016-02-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on JACS and Willow Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.