RH CONTRACTING GROUP LTD. (Corporation# 11272217) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11272217 |
| Business Number | 707659512 |
| Corporation Name | RH CONTRACTING GROUP LTD. |
| Registered Office Address |
217-11 Eccleston Dr Rami Hashmi Toronto ON M4A 1K2 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAMI HASHMI | 217-11 ECCLESTON DR, TORONTO ON M4A 1K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 217-11 Eccleston Dr, Rami Hashmi, Toronto, ON M4A 1K2 |
| Name | 2019-02-26 | current | RH CONTRACTING GROUP LTD. |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fasha- RГ©seau De Soutien Burundo-canadien Pour La ProspГ©ritГ© | 315-11 Eccleston Drive, Toronto, ON M4A 1K2 | 2020-10-28 |
| Bell Hire Enterprise Inc. | 11 Eccleston Drive, Unit 219, Toronto, ON M4A 1K2 | 2020-06-18 |
| Renovators Pro Inc. | 217-11 Eccleston Drive, Toronto, ON M4A 1K2 | 2020-05-29 |
| Three River Trees Landscaping Inc. | 205-11 Eccleston Drive, North York, ON M4A 1K2 | 2015-01-19 |
| 7858094 Canada Inc. | 11 Eccleston Dr, Unit 420, Toronto, ON M4A 1K2 | 2011-05-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ags Painters Inc. | 2-1776 O'connor Dr, Suite 315, Toronto, ON M4A 0A1 | 2008-01-04 |
| Einzay Ventures Inc. | 17 Collip Place, North York, ON M4A 0A3 | 2019-10-02 |
| Righteous Ends Inc. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-04-18 |
| Ruble Jewellery & Watch Inc. | 23a Hobson Avenue, Toronto, ON M4A 0A3 | 2011-07-13 |
| Terrestrial Trading Company Ltd. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-08-09 |
| 12399903 Canada Inc. | 25a Hobson Ave, North York, ON M4A 0A4 | 2020-10-07 |
| H. Hashi Holdings Inc. | 39 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A1 | 2010-08-15 |
| Cadetrip Incorporated | 702-5 Wakunda, Toronto, ON M4A 1A2 | 2011-11-17 |
| 12365260 Canada Inc. | 8-30 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A3 | 2020-09-24 |
| 10600334 Canada Inc. | 3-20 Wakunda Place, Toronto, ON M4A 1A3 | 2018-01-25 |
| Find all corporations in postal code M4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAMI HASHMI | 217-11 ECCLESTON DR, TORONTO ON M4A 1K2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4A 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| United Group Contracting Inc. | 191 Flodden Way, Ottawa, ON K2G 7E2 | 2018-05-14 |
| Frontline Contracting Group Inc. | 5 Beaverbrook Crescent, St Albert, AB T8N 2L3 | 2020-02-21 |
| Afl Group Contracting Inc. | 15 Hunt Street, Grand Valley, ON L9W 6W5 | 2019-03-19 |
| A.n. Gullens Contracting Group Ltd. | 28 Greeville Road, Westchester, NS B0M 2A0 | 2013-04-29 |
| Robb Contracting Group Inc. | 60 Southport Street, #908, Toronto, ON M6S 3N4 | 2020-05-20 |
| Ocean General Contracting Group Ltd. | 191 Flodden Way, Ottawa, ON K2G 7E2 | 2019-03-13 |
| Jol Contracting Group Inc. | 97 Becca Hall Trail, Scarborough, ON M1V 2T7 | 2017-03-06 |
| Delemere Contracting Group Inc. | 32 Allonsius Drive, Toronto, ON M9C 3N5 | 2018-06-21 |
| York Pro Contracting Group Inc. | 1370 Don Mills Rd. Suite 300, Toronto, ON M3B 3N7 | 2018-09-07 |
| Masterstrux Contracting Group Inc. | 100 Matheson Blvd. E, Unit #101, Mississauga, ON L4Z 3P8 | 2019-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on RH CONTRACTING GROUP LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.