HITS EXPEDITED SERVICES LTD. (Corporation# 11272179) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11272179 |
| Business Number | 708325089 |
| Corporation Name | HITS EXPEDITED SERVICES LTD. |
| Registered Office Address |
160 Queen Street East Brampton ON L6V 1B3 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARJEET SINGH BHASIN | 160 Queen Street East, Brampton ON L6V 1B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 160 Queen Street East, Brampton, ON L6V 1B3 |
| Name | 2019-02-26 | current | HITS EXPEDITED SERVICES LTD. |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Singh Rakkar Transport Inc. | 160 Queen St E, Brampton, ON L6V 1B3 | 2019-07-20 |
| 10746703 Canada Inc. | 195 Queen Street East, Brampton, ON L6V 1B3 | 2018-04-23 |
| 3724492 Canada Inc. | 164 Queen Street East, Suite 104, Brampton, ON L6V 1B3 | 2000-02-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Find all corporations in postal code L6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARJEET SINGH BHASIN | 160 Queen Street East, Brampton ON L6V 1B3, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6V 1B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Habinski It Services (hits) Inc. | 128 Kempten Court, Kemptville, ON K0G 1J0 | 2013-02-19 |
| Best Expedited Services & Transport Inc. | 27 Glenridge Rd, Barrie, ON L4N 2X9 | 2007-09-10 |
| Ontime Expedited Services Inc. | 111 Bleams Road, Kitchener, ON N2C 2G2 | 1983-09-19 |
| Sharmie Expedited Services Inc. | 46 Wooliston Crescent, Brampton, ON L6Y 4J5 | 2011-01-29 |
| A-hits Inc. | 667c Warden Ave, Unit 9, Toronto, ON M1L 0G3 | 2015-11-15 |
| Hits Only Inc. | 7119 Rue Saint-hubert, MontrГ©al, QC H2S 2N1 | 2019-11-17 |
| Hits Solutions Ltd. | 1200 Micgill, Suite 1100, Montreal, QC H3B 4G7 | 2011-08-23 |
| Great Hits Sportswear Ltd. | 9600 Meilleur St., Room 410, Montreal, QC | 1980-05-23 |
| Zone Expedited Inc. | 25 Executive Court, Brampton, ON L6R 0L3 | 2020-09-13 |
| Expedited-express Inc. | 3805 Martinique, Brossard, QC J4Y 1K3 | 2003-05-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on HITS EXPEDITED SERVICES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.