Black Regent Incorporated (Corporation# 11272098) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11272098 |
| Business Number | 709263685 |
| Corporation Name | Black Regent Incorporated |
| Registered Office Address |
9910 104 Street Northwest Edmonton AB T5K 0Z4 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Abieyuwa Osemwinyen | 406 9910 104 Street NW, Edmonton AB T5K 0Z4, Canada |
| Osas Osemwinyen | 509 Central Avenue, Albany NY 12206, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 9910 104 Street Northwest, Edmonton, AB T5K 0Z4 |
| Name | 2019-02-26 | current | Black Regent Incorporated |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Cold Spray Alliance | 904 - 10319 111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2016-01-02 |
| 9123709 Canada Inc. | 1206-10319 111 St Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2014-12-17 |
| Vercerta Inc. | #1206- 10319-111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2013-12-30 |
| The Craig Towerton Group Ltd. | 10020 - 97 Avenue Nw, Edmonton, AB T5K 0B1 | 2002-05-07 |
| Anansi Production Inc. | 10333 112 Street Northwest, Apt 308, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2019-05-13 |
| Omhaven Institute Society | 10333 112 Street Northwest, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2018-03-15 |
| 12308932 Canada Ltd. | 105 - 9707 106 Street, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2020-09-01 |
| 9123601 Canada Inc. | 9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| 9123644 Canada Inc. | 1105-9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| Efi Energy Finance Incorporated | 9707 - 106 Street, Suite 1105, Edmonton, AB T5K 0B7 | 1986-03-14 |
| Find all corporations in postal code T5K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Abieyuwa Osemwinyen | 406 9910 104 Street NW, Edmonton AB T5K 0Z4, Canada |
| Osas Osemwinyen | 509 Central Avenue, Albany NY 12206, United States |
| City | Edmonton |
| Post Code | T5K 0Z4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Papeterie Regent Inc. | 905 Bleury Street, Montreal, QC H2Z 1M2 | 1977-06-20 |
| Regent Chemical Products Ltd. | 600 Avenue Delmar, Pointe-claire, QC H9R 4A8 | 1985-05-01 |
| Exportation Au Moyen Orient Regent Inc. | 5790 Rembrandt Ave., Ph-4, Cote St Luc, QC H4W 2V2 | 1980-11-21 |
| 11790862 Canada Incorporated | 314-28 Prince Regent, Markham, ON L6C 0V5 | 2019-12-15 |
| Mercuri Renos Incorporated | 150 Regent Road, Toronto, ON M3K 1H7 | 2019-08-16 |
| 12444453 Canada Incorporated | 101 Regent Ave W Unit A, Winnipeg, MB R2C 1R1 | 2020-10-28 |
| 10312746 Canada Incorporated | 711 - 55 Regent Park Blvd, Toronto, ON M5A 0C2 | 2017-07-07 |
| The Lotto Factory Incorporated | 271 Regent Street Unit One, Fredericton, NB E3B 3X2 | 2017-01-09 |
| 10201502 Canada Incorporated | 608-55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 0C2 | 2017-04-21 |
| S4 Strategy Solutions Incorporated | 28 Prince Regent Street, Unit 244, Markham, ON L6C 0V5 | 2014-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Black Regent Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.