11272080 CANADA CORPORATION (Corporation# 11272080) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11272080 |
| Business Number | 709431688 |
| Corporation Name | 11272080 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
295 Margaret Drive Oakville ON L6K 3P2 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| La'Koya Brown | 295 margaret drive, oakville ON L6K 3P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 295 Margaret Drive, Oakville, ON L6K 3P2 |
| Name | 2019-02-26 | current | 11272080 CANADA CORPORATION |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10237612 Canada Corporation | 305 Margaret Drive, Oakville, ON L6K 3P2 | 2017-05-16 |
| 7758383 Canada Inc. | 297 Margaret Drive, Oaqkville, ON L6K 3P2 | 2011-01-21 |
| Happi Success Investments Inc. | 259 Margaret Drive, Oakville, ON L6K 3P2 | 2008-07-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Des Lions Du Canada | 152 Wilson St., Oakville, ON L6K 0G6 | 1983-08-01 |
| Evergreen Ai Incorporated | 374 Tudor Ave, Oakville, ON L6K 0G8 | 2020-10-07 |
| Context Integration Systems, Inc. | 326 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G8 | 2005-12-05 |
| 12351684 Canada Inc. | 282 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G9 | 2020-09-18 |
| 8558540 Canada Inc. | 271 Rebecca Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2013-06-18 |
| 7576021 Canada Inc. | 233 Hanover Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2010-06-11 |
| Sunner Consulting Services Ltd. | 298 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G9 | 2008-05-21 |
| Rolai Investments Inc. | 253 Rebecca Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2004-10-21 |
| Sitara Group International Canada Inc. | 25 Lambert Common, Oakville, ON L6K 0H1 | 2017-04-18 |
| Kacers Ltd. | 263 Hanover Street, Oakville, ON L6K 0H3 | 2020-05-20 |
| Find all corporations in postal code L6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| La'Koya Brown | 295 margaret drive, oakville ON L6K 3P2, Canada |
| City | oakville |
| Post Code | L6K 3P2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| La Corporation Industrielle Suedoise Du Canada Ltee | 3126 Rue Dessaulles, St-hyacinthe, QC J2S 2W2 | 1969-04-16 |
| Canada Gen Investment Corporation | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 2009-05-20 |
| Corporation Des Produits De Confort Internationale (canada) | 141 Cidermill Ave, Vaughan, ON L4K 4G5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11272080 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.