RTN Building Maintenance Inc. (Corporation# 11271962) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11271962 |
| Business Number | 707141511 |
| Corporation Name | RTN Building Maintenance Inc. |
| Registered Office Address |
2901 Kipling Ave Unit 1005 Toronto ON M9V 5E5 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Upanesai Thedchanamoorthy | 2901 kipling ave, unit 1005, etobicoke ON M9V 5E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 2901 Kipling Ave, Unit 1005, Toronto, ON M9V 5E5 |
| Name | 2019-02-26 | current | RTN Building Maintenance Inc. |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Elite Plus Support Services Inc. | 1005-2901 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 5E5 | 2020-10-21 |
| Supreme Grade Construction Inc. | 2901 Kipling Apt. 403, Etobicoke, ON M9V 5E5 | 2020-07-13 |
| 12069679 Canada Inc. | 2901 Kipling Avenue #906, Toronto, ON M9V 5E5 | 2020-05-19 |
| Olurs Mgnt. Inc. | 2901 Kipling Avenue, 1007, Toronto, ON M9V 5E5 | 2018-05-30 |
| 9962867 Canada Limited | 909-2901 Kipling Ave, Toronto, ON M9V 5E5 | 2016-10-28 |
| Zai Logistics Ltd. | 701-2901 Kipling Avenue, Etobicoke, ON M9V 5E5 | 2016-09-12 |
| Siva Jana Group Corp. | 1206-2901 Kipling Avenue, Etobicoke, ON M9V 5E5 | 2015-07-09 |
| 8178712 Canada Ltd. | 904-2901 Kipling Ave, Toronto, ON M9V 5E5 | 2012-04-26 |
| The Toronto Consulting Group Tcg Incorporated | 304-2901 Kipling Ave, Toronto, ON M9V 5E5 | 2011-10-17 |
| More Life Foundation | 2901 Kipling Avenue, Unit 304, Toronto, ON M9V 5E5 | 2018-06-23 |
| Find all corporations in postal code M9V 5E5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Upanesai Thedchanamoorthy | 2901 kipling ave, unit 1005, etobicoke ON M9V 5E5, Canada |
| City | toronto |
| Post Code | M9V 5E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bmd Building & Maintenance Inc. | 60 Latania Boulevard, Brampton, ON L6P 1X6 | 2020-10-19 |
| Barrette Building Maintenance Ltd. | 2 R Alie, Hull, QC | 1972-03-22 |
| P M Building Maintenance Ltd. | 18 Forbes Avenue, Kanata, ON K2L 2L8 | 2003-02-24 |
| Whitehouse Building Maintenance Ltd | 771 Beaumont St, Montreal, QC | 1975-04-15 |
| Done Right Building Maintenance Ltd. | 8 Alomar Street, Whitby, ON L1P 1W6 | 2007-02-02 |
| Urban Building Maintenance Inc. | 168 Charlotte St, # 505, Ottawa, ON K1N 8K6 | 2019-04-09 |
| Sns Building Maintenance Inc. | 14 Aspermont Cres, Brampton, ON L6P 3Z7 | 2018-03-07 |
| Murphy Building Maintenance Ltd. | 233 Gilmour St, Ste 703, Ottawa, ON | 1975-01-21 |
| Innovation Building Maintenance Inc. | 404, Henderson Road, Burlington, ON L7L 2P8 | 2010-02-27 |
| Cig Building Maintenance Incorporated | 145 Lucan St, Suite #305, Waterloo, ON N2J 1W6 | 2014-11-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on RTN Building Maintenance Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.