S4ES Social Enterprise Ecosystem Project (Corporation# 11271814) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11271814 |
| Business Number | 708375910 |
| Corporation Name | S4ES Social Enterprise Ecosystem Project |
| Registered Office Address |
510-1040 West Georgia Street Vancouver BC V6E 4H1 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BEATRICE ALAIN | 1431, rue Fullum, bureau 209, Montreal QC H2K 0B5, Canada |
| ROBERT COBURN | Studio 222, South Block, 60 Osborne St., Glasgow, Scotland G1 5HQ, United Kingdom |
| DAVID LEPAGE | 337 Gore Ave., Vancouver BC V6A 2Z3, Canada |
| DAVID UPTON | 5557 Cunard St., Halifax NS B3K 1C5, Canada |
| MICHAEL TOYE | 59, rue Monfette, Victoriaville QC G6P 1J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-02-26 | current | 510-1040 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 |
| Name | 2019-02-26 | current | S4ES Social Enterprise Ecosystem Project |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Paylancer Global Inc. | 510-1040 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2019-07-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digilending Technology Corp. | 1040 West Georgia St, #1500, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2020-09-17 |
| Elirons International Consulting Inc. | 1870-1040 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2018-03-15 |
| Marginmont International Holding Inc. | 1820-1040 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2018-02-14 |
| Weekend Unlimited Inc. | 1040 West Georgia Street, Suite 1170, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2017-09-21 |
| Viscions Resort Properties Corp. | 800 - 1040 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2017-01-26 |
| Argus Developments Ltd. | 990-1040 Georgia St West, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2016-09-19 |
| 9348778 Canada Inc. | Suite 990, 1040 W. Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2015-06-26 |
| Vancouver Financial Holding Corporation | 15/f,1040 W. Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2014-07-30 |
| Omit Technology Corp. | 15th-1040 West Georgia St., Vancouver, BC V6E 4H1 | 2014-07-01 |
| Fyi Canada Corp. | 800-1040 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4H1 | 2011-03-25 |
| Find all corporations in postal code V6E 4H1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BEATRICE ALAIN | 1431, rue Fullum, bureau 209, Montreal QC H2K 0B5, Canada |
| ROBERT COBURN | Studio 222, South Block, 60 Osborne St., Glasgow, Scotland G1 5HQ, United Kingdom |
| DAVID LEPAGE | 337 Gore Ave., Vancouver BC V6A 2Z3, Canada |
| DAVID UPTON | 5557 Cunard St., Halifax NS B3K 1C5, Canada |
| MICHAEL TOYE | 59, rue Monfette, Victoriaville QC G6P 1J8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6E 4H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Project Hatch: The Social Enterprise Incubator | 942 Duncannon Dr, Pickering, ON L1X 2P3 | 2013-06-26 |
| Groupe Financier Ecosystem Inc. | 1020 Route De L'Г‰glise, Bureau 740, Sainte-foy, QC G1Z 3V9 | 2000-04-27 |
| Les Services ÉnergÉtiques Ecosystem Inc. | 950-2875, Boul. Laurier, Québec, QC G1V 2M2 | |
| Efinaco Social Enterprise | 11 Ruttan St, Toronto, ON M6P 0A1 | 2016-03-10 |
| Infaque Social Enterprise Inc. | 609-222 The Esplanade, Toronto, ON M5A 4M8 | 2020-11-12 |
| Lkb Social Enterprise | 5087 Rue ValГ©ry, MontrГ©al, QC H1R 1L4 | 2020-04-18 |
| Salt- The Social Enterprise Inc. | 983 Dice Way, Milton, ON L9T 8B9 | 2012-02-15 |
| Adva Social Enterprise | 1308 - 38 The Esplanade, Toronto, ON M5E 1A5 | 2009-08-11 |
| Your House Social Enterprise Inc. | 201 King Street, London, ON N6A 1C9 | 2019-12-16 |
| Sitp Social Enterprise Inc. | 66 Charing Crescent, Aurora, ON L4G 6P5 | 2013-12-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on S4ES Social Enterprise Ecosystem Project.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.