Centive Software Inc. (Corporation# 11271784) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11271784 |
| Business Number | 709465082 |
| Corporation Name | Centive Software Inc. |
| Registered Office Address |
205-1029 King Street West Toronto ON M6K 3N3 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| David Michael Di Biase | 205-1029 King Street West, Toronto ON M6K 3N3, Canada |
| Robert James Krueger | 492 Churchwin Street, Pickering ON L0H 1M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 205-1029 King Street West, Toronto, ON M6K 3N3 |
| Name | 2019-02-26 | current | Centive Software Inc. |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Civil Software Inc. | 205-1029 King Street West, Toronto, ON M6K 3N3 | 2019-07-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12003031 Canada Centre | 1029 King St West, Unit 1011, Toronto, ON M6K 3N3 | 2020-04-14 |
| 10265438 Canada Inc. | 439-1029 King St West, Toronto, ON M6K 3N3 | 2017-06-05 |
| Chakralliance Entertainment Inc. | 1030 King St. West, Toronto, ON M6K 3N3 | 2015-10-26 |
| 8865671 Canada Inc. | 220 - 1030 King St. West, Toronto, ON M6K 3N3 | 2014-04-23 |
| Pilot Interactive Inc. | 1029 King St West, Unit 205, Toronto, ON M6K 3N3 | 2009-03-01 |
| Veera Fans Technologies Inc. | 1030 King Street W, Toronto, ON M6K 3N3 | 1997-05-01 |
| Gigagram Corporation | 1029 King Street West, Toronto, ON M6K 3N3 | 2018-04-23 |
| 11929674 Canada Inc. | 1029 King Street West, Suite 227, Toronto, ON M6K 3N3 | 2020-02-27 |
| 12003040 Canada Inc. | 1029 King St West, Unit 1011, Toronto, ON M6K 3N3 | 2020-04-14 |
| Name | Address |
|---|---|
| David Michael Di Biase | 205-1029 King Street West, Toronto ON M6K 3N3, Canada |
| Robert James Krueger | 492 Churchwin Street, Pickering ON L0H 1M0, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 3N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Promo/centive Rbl Ltee | 3418 Rue Fleury Est, Montreal, QC H1H 2R8 | 1990-09-11 |
| Food-centive Limited | 615 Dorchester Blvd West, Suite 930, Montreal, QC H3B 1P5 | 1973-09-10 |
| Edp Software Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Software Serieux & Technologie Inc. | 33 Rosemont, Westmount, QC | 1981-10-28 |
| Qc Med Software Inc. | 895 De La Gauchetiere West, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | |
| Pitchperfect Software Inc. | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Conceptwave Software Inc. | 5935 Airport Road, Suite 1105, Mississauga, ON L4V 1W5 | |
| Intrinsyc Software Holdings Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Sred.io Software Inc. | 1408-1228 Nicola Street, Vancouver, BC V6G 2Y6 | |
| Stemsoft Software Inc. | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300, Vancouver, BC V7X 1K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on Centive Software Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.