Ethos Automation Inc. (Corporation# 11049852) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 22, 2018.
| Corporation ID | 11049852 |
| Business Number | 728670712 |
| Corporation Name | Ethos Automation Inc. |
| Registered Office Address |
1099 Commerce Way Unit 1 Woodstock ON N4V 0A2 |
| Incorporation Date | 2018-10-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Calvin Kimura | 704 Abana Road, Mississauga ON L5A 1H4, Canada |
| Peter Albert Botros | 30 Times Square Boulevard, Unit 219, Stoney Creek ON L8J 0J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-08-07 | current | 1099 Commerce Way, Unit 1, Woodstock, ON N4V 0A2 |
| Address | 2018-10-22 | 2019-08-07 | 704 Abana Road, Mississauga, ON L5A 1H4 |
| Name | 2018-10-22 | current | Ethos Automation Inc. |
| Status | 2018-10-22 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-04-30 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-10-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11915967 Canada Inc. | 606 Alberta Avenue, Woodstock, ON N4V 0A3 | 2020-02-20 |
| Designlogix Engineering Inc. | 557 Alberta Ave, Woodstock, ON N4V 0A3 | 2019-03-15 |
| Amerind Software and Hardware Solutions Inc. | 570 Alberta Ave., Woodstock, ON N4V 0A3 | 2012-02-07 |
| 7974850 Canada Inc. | 594 Alberta Ave, Woodstock, ON N4V 0A3 | 2011-09-20 |
| Aethon Express Inc. | 480 Champlain Avenue, Woodstock, ON N4V 0A7 | 2020-04-28 |
| 11898787 Canada Inc. | 487 Champlain Avenue, Woodstock, ON N4V 0A7 | 2020-02-11 |
| 11714201 Canada Inc. | 484 Champlain Avenue, Woodstock, ON N4V 0A7 | 2019-10-31 |
| Your Anon Stream, Inc. | 899 Frontenac Crescent, Woodstock, ON N4V 0A8 | 2016-06-28 |
| Cognit Corporation | 824 Frontenac Cres, Woodstock, ON N4V 0A8 | 2007-12-04 |
| Friendly Grower Ltd. | 899 Frontenac Crescent, Woodstock, ON N4V 0A8 | 2020-10-01 |
| Find all corporations in postal code N4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Calvin Kimura | 704 Abana Road, Mississauga ON L5A 1H4, Canada |
| Peter Albert Botros | 30 Times Square Boulevard, Unit 219, Stoney Creek ON L8J 0J8, Canada |
| City | Woodstock |
| Post Code | N4V 0A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Electronique Ethos Inc. | 1335 Val De Loire, St-adolphe D'howard, QC J0T 2B0 | 1984-06-05 |
| La Societe D'automation Bst Inc. | 1 Place Du Commerce, 5th Floor, Nun's Island, Verdun, QC H3E 1A2 | 1985-04-04 |
| Bta Biotechnologie Automation Inc. | 5268 Boul St-joseph, Lachine, QC H8T 1S2 | 1989-09-06 |
| Lean-automation Consulting Group On Ltd. | 1287, Rue De L'etna, QuÉbec, QC G3K 2G3 | 2007-06-13 |
| Automation To Automation Systems Inc. | 1097 North Service Rd East, Unit 4&5, Oakville, ON L6H 1A6 | 2003-05-12 |
| Automation ContrГґle S.j.g. Inc. | 210 Vercheres Avenue, Greenfield Park, QC J4V 2B4 | 1988-04-28 |
| D & R Automation Enterprises Ltd. | 1010 R Castin, Chambly, QC | 1975-03-21 |
| Tag Automation Et ContrÔle Inc. | 545 Boul. Du CurÉ-boivin, Boisbriand, QC J7G 2A8 | 2000-09-13 |
| Mev Automation Ltd. | Royal Trust Tower, Suite 4400 P.o. Box 95, Toronto, ON M5K 1G8 | 1979-03-08 |
| Automation S.g.m. Ltee | 4412 Breton, Pierrefond, QC | 1970-07-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Ethos Automation Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.