SNSG ASSOCIATES INC. (Corporation# 11049801) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 18, 2018.
| Corporation ID | 11049801 |
| Business Number | 730193687 |
| Corporation Name | SNSG ASSOCIATES INC. |
| Registered Office Address |
10 3rd Street Unit# 206 Orangeville ON L9W 3V8 |
| Incorporation Date | 2018-10-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SATVIR SINGH | 6 MEEK AVE, MONO ON L9W 6W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-07 | current | 10 3rd Street Unit# 206, Orangeville, ON L9W 3V8 |
| Address | 2018-10-18 | 2019-10-07 | 6 Meek Ave, Mono, ON L9W 6W7 |
| Name | 2018-10-18 | current | SNSG ASSOCIATES INC. |
| Status | 2018-10-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 10 3rd Street Unit# 206 |
| City | Orangeville |
| Province | ON |
| Postal Code | L9W 3V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sameer Ahmadi Live Entertainment Inc. | 14 Murray Crt, Orangeville, ON L9W 0A1 | 2019-08-27 |
| Promax Virtual Services Inc. | 1 Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2011-11-15 |
| 12522501 Canada Inc. | 6, Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2020-11-25 |
| 11241001 Canada Inc. | 66 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2019-02-08 |
| Diamond Blackfan Anemia Canada | 67 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2010-04-23 |
| Mcgrann Business Consulting Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2007-03-16 |
| Stellar Cloud Solutions Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2015-09-28 |
| 10188425 Canada Inc. | 136-200 Kingfisher Drive, Mono, ON L9W 0B3 | 2017-04-11 |
| Robert A. Anderson Sales Ltd. | 200 Kingfisher Drive, Unit #94, Mono, ON L9W 0B3 | |
| Canada Grand World Central Corp. | 200 Kingfisher Drive, Unit 136, Mono, ON L9W 0B3 | 2013-12-09 |
| Find all corporations in postal code L9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SATVIR SINGH | 6 MEEK AVE, MONO ON L9W 6W7, Canada |
| City | Orangeville |
| Post Code | L9W 3V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbt Associates Gp Inc. | 175 Bloor Street East, Suite 801, North Tower, Toronto, ON M4W 3R8 | |
| Tsw Associates Ltd. | 65 Samantha Circle, Richmond Hill, ON L4B 2R8 | 2019-02-28 |
| Fbd Associates Inc. | 6694 Aston End, Brentwood Bay, BC V8M 1A3 | |
| Mangrove Associates Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Courtier D'assurance J.c. Gauthier & Associates Inc. | 428 Rue Rideau, Ottawa, ON K1N 5Z2 | 1981-09-22 |
| Sgs Ludwig Associates Ltd. | 1201 Scotia 2 Tower, 10060 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 4E5 | |
| Armstrong & Quaile Associates Inc. | 5858 Rideau Valley Drive North, Suite 2, Manotick, ON K4M 1B3 | |
| Sgs Ludwig Associates Engineering Ltd. | 1201 Scotia 2 Tower, 10060 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 4E5 | |
| Audiology Associates of N.b. Ltd. | 408 Mountain Road, Moncton, NB E1C 2M9 | |
| Strong, Hall & Associates Ltee | 1274 West Pender Street, Vancouver, BC | 1975-03-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on SNSG ASSOCIATES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.