STATESIDE CAPITAL GROUP INC. (Corporation# 11049593) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 18, 2018.
| Corporation ID | 11049593 |
| Business Number | 729088310 |
| Corporation Name | STATESIDE CAPITAL GROUP INC. |
| Registered Office Address |
6705 Tomken Road Suite 219 Mississauga ON L5T 2J6 |
| Incorporation Date | 2018-10-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joan Maxwell | 2 Royal York Road, Suite 401, Etobicoke ON M8V 2S6, Canada |
| Donald Wayne Noftle | 2 Royal York Road, Suite 401, Etobicoke ON M8V 2S6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-18 | current | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 |
| Name | 2018-10-18 | current | STATESIDE CAPITAL GROUP INC. |
| Status | 2018-10-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6705 Tomken Road |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5T 2J6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stateside Transport Solutions Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2002-05-10 |
| R & D Maintenance Contracting & Transportation Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 235, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2003-02-03 |
| 6496075 Canada Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 224, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2005-12-21 |
| Stateside Border Processing Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2007-12-13 |
| 7136986 Canada Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2009-03-10 |
| Stateside Transportation Consultants Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2009-06-02 |
| Checkmate Load Solutions Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2010-01-29 |
| Enable Healthcare Canada Inc. | 6705 Tomken Road, Unit # 215, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2010-03-18 |
| 7733887 Canada Inc. | 6705 Tomken Road, Suite 223, Mississauga, ON L6T 2J6 | 2010-12-21 |
| Tricore International Corporation | 6705 Tomken Road, Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2004-11-16 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shivin Contracting Inc. | 217-6705 Tomken Road, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2020-07-10 |
| 11570579 Canada Inc. | 6705 Tomken Road,suite 220, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2019-08-14 |
| Iqi Global Real Estate Ltd. | 6705 Tomken Road Unit 207, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2018-01-11 |
| Workerspool Inc. | 220-6705 Tomken Rd, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2015-06-18 |
| Mega One Construction Inc. | 232-6705 Tomken Rd., Mississauga, ON L5T 2J6 | 2013-05-07 |
| Adventures Alive Inc. | 6705 Tomken Rd., Suite 219, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2011-10-06 |
| Thoi Moi Canada Inc. | 6705 Tomken Road, Unit 1, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2009-10-23 |
| 6636462 Canada Inc. | 6705 Tomken Road, Unit 222, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2006-10-07 |
| 6595723 Canada Inc. | 227 - 6705 Tomken Road, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2006-07-10 |
| Catapolt Container Grid Systems Inc. | 6705 Tomken Road Suite 202, Mississauga, ON L5T 2J6 | 2006-01-06 |
| Find all corporations in postal code L5T 2J6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Joan Maxwell | 2 Royal York Road, Suite 401, Etobicoke ON M8V 2S6, Canada |
| Donald Wayne Noftle | 2 Royal York Road, Suite 401, Etobicoke ON M8V 2S6, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5T 2J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stateside Truck Lines Inc. | 7575 Trans-canada, Suite 620, St-laurent, QC H4T 1V6 | 2002-08-21 |
| Systemes De Fret Stateside Cdn Inc. | 7575 Trans-canada Highway, Suite 620, St-laurent, QC H4T 1V6 | 1997-08-27 |
| Rp Capital Group Inc. | 2100-1080 Beaver Hall Hill, MontrГ©al, QC H2Z 1S8 | 2017-05-08 |
| Cti Capital Group Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 1050, Montreal, QC H3B 4S6 | 1987-06-09 |
| Human Resource Capital Group Inc. | 5450 Explorer Drive, Suite 102, Mississauga, ON L4W 5N1 | |
| Groupe Td Capital Limitee | 66 Wellington Street West, Td Tower, 12th Floor, Toronto, ON M5K 1A2 | 1980-12-22 |
| Human Resource Capital Group Inc. | 5450 Explorer Drive, Suite 102, Mississauga, ON L4W 5N1 | |
| Human Resource Capital Group Inc. | 1 Queen Street East, Suite 901, Toronto, ON M5C 2W5 | |
| Ms Capital Groupe D'affaires Inc. | 2551 Chemin Des Quatres Bourgeois, Appartement 1108, Sainte-foy, QC G1V 0G2 | 2017-06-12 |
| Stateside Oil Corporation | 300 5th Avenue S.w., Suite 930, Calgary, AB T2P 3C4 |
Please comment or provide details below to improve the information on STATESIDE CAPITAL GROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.