WEAGANT FARM SUPPLIES LIMITED (Corporation# 1104934) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1104934 |
| Business Number | 105606321 |
| Corporation Name | WEAGANT FARM SUPPLIES LIMITED |
| Registered Office Address |
South Mountain Box 139 South Mountain ON K0E 1W0 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 4 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID BLACK | 11897 COUNTY RD. 4, R.R. #1, MORRISBURG ON K0C 1X0, Canada |
| ROBERT WEAGANT | 3033 NATIONVIEW DR., SOUTH MOUNTAIN ON K0E 1W0, Canada |
| BARBARA BLACK | 11897 COUNTY RD. 4, R.R. #1, MORRISBURG ON K0C 1X0, Canada |
| ELISE WEAGANT | 207-235 KING ST. EAST, BROCKVILLE ON K6V 1C8, Canada |
| SANDRA WEAGANT | 3033 NATIONVIEW DR., SOUTH MOUNTAIN ON K0E 1W0, Canada |
| LAIRD ALLAN WEAGANT | 235 KING ST E., APT. 207, BROCKVILLE ON K6V 1C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-03-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-03-11 | 1981-03-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-03-12 | current | South Mountain, Box 139, South Mountain, ON K0E 1W0 |
| Name | 1981-03-12 | current | WEAGANT FARM SUPPLIES LIMITED |
| Status | 2011-02-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1981-03-12 | 2011-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-02-01 | Amendment / Modification | |
| 1981-03-12 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-02-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Weagant Farm Supplies Limited | 457 Main St E, Winchester, ON K0C 2K0 |
| Address | SOUTH MOUNTAIN |
| City | SOUTH MOUNTAIN |
| Province | ON |
| Postal Code | K0E 1W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3302725 Canada Inc. | 3012 Francis Street, Box 194, South Mountain, ON K0E 1W0 | 1996-10-07 |
| Full Count Distributors Ltd. | L0t 35, Concession 8, Box 207, Township Matilda, ON K0E 1W0 | 1991-02-25 |
| J.r. Mcmurray Holdings Inc. | Concession 8, Lot 35 Box 207, Township Matilda, ON K0E 1W0 | 1991-02-13 |
| Fred Morrow Trucking Moving Co. Canada Ltd. | P.o. Box 45, South Mountain, ON K0E 1W0 | 1982-07-16 |
| 169327 Canada Inc. | Main Street, Box 198, South Mountain, ON K0E 1W0 | 1989-08-14 |
| Longrun Systems Incorporated | Rr 1, Box 104, South Mountain, ON K0E 1W0 | 1984-05-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Verdure Enterprises Inc. | 9073 County Road 29, Addison, ON K0E 1A0 | 2020-04-17 |
| 10719153 Canada Limited | 9151 County Rd 30, Addison, ON K0E 1A0 | 2018-04-05 |
| 10718084 Canada Limited | 8091 County Road 29, Addison, ON K0E 1A0 | 2018-04-05 |
| 10679518 Canada Inc. | Care Of/ГЂ L'attention De: Angele Cleroux, 7554 County Road 28, Addison, ON K0E 1A0 | 2018-03-13 |
| 7168578 Canada Inc. | 8092 Cnty Rd 29, Addison, ON K0E 1A0 | 2009-05-05 |
| 174970 Canada Inc. | 7534 County Road 28, Addison, ON K0E 1A0 | 1990-08-21 |
| G. & H. Burrow Ltd. | Rr 1, Addison, ON K0E 1A0 | 1971-04-13 |
| 11768581 Canada Inc. | 3 Race Terrace Lane, Athens, ON K0E 1B0 | 2019-12-02 |
| 11511734 Canada Incorporated | 2 Temperance Lake Rd, Athens, ON K0E 1B0 | 2019-07-11 |
| Da&assoc. Incorporated | 184 Fortune Lane, Athens, ON K0E 1B0 | 2019-03-23 |
| Find all corporations in postal code K0E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID BLACK | 11897 COUNTY RD. 4, R.R. #1, MORRISBURG ON K0C 1X0, Canada |
| ROBERT WEAGANT | 3033 NATIONVIEW DR., SOUTH MOUNTAIN ON K0E 1W0, Canada |
| BARBARA BLACK | 11897 COUNTY RD. 4, R.R. #1, MORRISBURG ON K0C 1X0, Canada |
| ELISE WEAGANT | 207-235 KING ST. EAST, BROCKVILLE ON K6V 1C8, Canada |
| SANDRA WEAGANT | 3033 NATIONVIEW DR., SOUTH MOUNTAIN ON K0E 1W0, Canada |
| LAIRD ALLAN WEAGANT | 235 KING ST E., APT. 207, BROCKVILLE ON K6V 1C8, Canada |
| City | SOUTH MOUNTAIN |
| Post Code | K0E1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hutton Farm Supplies Limited | R.r. #3, St. Mary's, ON | |
| Etzone Supplies Inc. | 4569 Sanford Farm Drive, Mississauga, ON L5V 0C2 | 2010-10-03 |
| Garer Garden & Farm Supplies Ltd. | 13880 Volcan Way, Richmond, AB V6V 1K6 | 1981-03-16 |
| Right-link Farm & Stable Supplies Inc. | 6813 Belmeade Road, Osgoode, ON K0A 2W0 | 1995-03-01 |
| Saugeen Farm Supplies Ltd. | 2500 Royal Windsor Drive, Mississauga, ON L5J 1K8 | |
| Macleods Farm Machinery Limited | 1300-1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Appalachian Shavings & Farm Supplies Inc. | 234 Rue Dufferin, Bureau 200, Sherbrooke, QC J1H 4M2 | 1994-10-24 |
| Ardoch Farm Ltd. | 51-1st Avenue Northwest, Swift Current, SK S9H 0M5 | |
| Tackaberry Heating Supplies Limited | 60 Dalton Avenue, Kingston, ON K7K 6C3 | |
| Martial Arts Supplies Limitee | 5024 Sherbrooke St West, Montreal, QC | 1973-01-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on WEAGANT FARM SUPPLIES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.