the bud collective inc. (Corporation# 11049224) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11049224 |
| Business Number | 729245886 |
| Corporation Name | the bud collective inc. |
| Registered Office Address |
6604, Opera Glass Cresc Mississauga ON L5W 1R8 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Dissolution Date | 2019-10-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sithie Azma Ousmand | 6604, Opera Glass Cresc, Mississauga ON L5W 1R8, Canada |
| Somatilaka H. D. Perera | 6604, Opera Glass Cresc, Mississauga ON L5W 1R8, Canada |
| George Phu | 88 Carrera Blvd, Toronto, ON ON M1P 5C1, Canada |
| Lahiru Perera | 6604 Opera Glass Crescent, Mississauga ON L5W 1R8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 6604, Opera Glass Cresc, Mississauga, ON L5W 1R8 |
| Name | 2018-10-17 | current | the bud collective inc. |
| Status | 2019-10-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-17 | 2019-10-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-21 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6604, Opera Glass Cresc |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1R8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9397221 Canada Inc. | 6670 Opera Glass Cres, Mississauga, ON L5W 1R8 | 2015-08-05 |
| Environfocus Incorporated | 6598 Opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R8 | 2010-11-10 |
| Sustainable Community Aid Network | 6598, Opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R8 | 2009-10-13 |
| 7200242 Canada Inc. | 6618 Opera Glass Cres, Mississauga, ON L5W 1R8 | 2009-07-02 |
| Sirh Canada Petroleum Corporation | 6610 Opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R8 | 2008-09-19 |
| 6652646 Canada Inc. | 6618-opera Glass Crescent, Mississauga, ON L5W 1R8 | 2006-11-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sithie Azma Ousmand | 6604, Opera Glass Cresc, Mississauga ON L5W 1R8, Canada |
| Somatilaka H. D. Perera | 6604, Opera Glass Cresc, Mississauga ON L5W 1R8, Canada |
| George Phu | 88 Carrera Blvd, Toronto, ON ON M1P 5C1, Canada |
| Lahiru Perera | 6604 Opera Glass Crescent, Mississauga ON L5W 1R8, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Collective Minds Gaming Co. Ltd. | 5000, Jean Talon West, Suite 250, MontrГ©al, QC H4P 1W9 | 2008-02-06 |
| Canadian Retransmission Collective | 74 The Esplanade, Toronto, ON M5E 1A9 | 1989-05-17 |
| Collective Revolution Inc. | 180 Ronald Drive, Montreal, QC H4X 1M8 | 1979-04-19 |
| Force Collective Inc. | 5155 Rue Domville, St-hubert, QC J3Y 1Y2 | 2001-12-04 |
| Bdh Collective Inc. | 700-407 Rue Mcgill, MontrГ©al, QC H2Y 2G3 | 2015-09-16 |
| Sstn Collective Inc. | 8-75, Kitchener, ON N2A 2H9 | 2015-12-13 |
| Collective Greetings Inc. | 2e-260, Metcalfe, Ottawa, ON K2P 1R6 | 2010-05-12 |
| Zazou Collective Inc. | 158 Sunforest Dr, Brampton, ON L6Z 2B6 | 2019-04-09 |
| Cadence Collective Inc. | 81 Cordova St W, Vancouver, BC V6B 1C8 | 2020-05-31 |
| Gander Collective Ltd. | 64 Paul St, Picton, ON K0K 2T0 | 2013-10-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on the bud collective inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.