DS Mechanical Contracting inc. (Corporation# 11049151) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11049151 |
| Business Number | 728927112 |
| Corporation Name | DS Mechanical Contracting inc. |
| Registered Office Address |
3 Adrian Avenue Mansfield ON L9V 3H7 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mahendra Mohandass | 3 Adrian Avenue, Mulmur ON L9V 3H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 3 Adrian Avenue, Mansfield, ON L9V 3H7 |
| Name | 2018-10-17 | current | DS Mechanical Contracting inc. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Seo Coalition Inc. | 6 Maes Crescent, Mulmur, ON L9V 3H7 | 2015-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tjs Customer Support Ltd. | 35 Ochard Drive, Orangeville, ON L9V 0A2 | 2012-03-30 |
| Xyio Corp. | 597499 2nd Line West, Mulmur, ON L9V 0B4 | 2008-04-07 |
| Equetech Consulting Inc. | 638135 Prince of Wales Rd, Mulmur, ON L9V 0C7 | 2014-01-01 |
| Hockey Training Institute International Inc. | 756028 2nd Line East, Mulmur, ON L9V 0G5 | 2014-01-13 |
| St. John Bosco Xpress Inc. | 758290 2nd Line East, Mulmur, ON L9V 0G8 | 2011-10-04 |
| 3798143 Canada Inc. | 758270 Second Line East, Mulmur, ON L9V 0G8 | 2000-08-15 |
| Active Aging Canada Inc. | 836037 4th Line E., Mulmur, ON L9V 0J1 | 1999-04-27 |
| My Perfect Trainer Inc. | 838021 4th Line East, Mulmur, ON L9V 0J6 | 2016-07-01 |
| Nuku Hiva Associates Inc. | 838253 4th Line East, Mulmur, ON L9V 0J6 | 2008-01-28 |
| 12495619 Canada Inc. | 877065 5th Line E, Mulmur, ON L9V 0K3 | 2020-11-14 |
| Find all corporations in postal code L9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mahendra Mohandass | 3 Adrian Avenue, Mulmur ON L9V 3H7, Canada |
| City | Mansfield |
| Post Code | L9V 3H7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mahoney's Mechanical Contracting Ltd. | 271 First St., Nipigon, ON P0T 2J0 | 2016-01-20 |
| Rocque Mechanical Contracting Ltd. | 113 Walgreen Road, Carp, ON K0A 1L0 | 1982-07-28 |
| Singer Mechanical Contracting Ltd. | 675 Montee De Liesse, Montreal, QC | 1967-04-14 |
| Breathe Rite Mechanical Contracting Inc. | 3369 Aubrey Rd, Mississauga, ON L5L 5E3 | 2017-12-13 |
| Syed Mechanical & Contracting Inc. | 1210 Hamilton Road, London, ON N5W 1A9 | 2018-06-21 |
| Sirron Mechanical Contracting Corp. | 45 Goderich Road, #203, Hamilton, ON L8E 4W8 | 2004-09-22 |
| Phoenix Mechanical Contracting Inc. | 7044, Marco Street, Greely, ON K4P 1C2 | 2008-01-03 |
| Boko Plumbing & Mechanical Contracting Ltd. | 1205 Flagship Drive, Mississauga, ON L4Y 2K3 | 2005-05-01 |
| Almac (mechanical) Contracting Ltd. | 9644 54 Avenue, Suite 202, Edmonton, AB T6E 5V1 | 1978-11-15 |
| File Line Contracting and Mechanical Services Inc. | 49 Starry Crescent, Scarborough, ON M1X 2B6 | 2004-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on DS Mechanical Contracting inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.