REIGN IN CHRIST AUTHORITY MINISTRIES - OTTAWA CANADA (Corporation# 11048872) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048872 |
| Business Number | 728954512 |
| Corporation Name | REIGN IN CHRIST AUTHORITY MINISTRIES - OTTAWA CANADA |
| Registered Office Address |
201-2200 Thurston Drive Ottawa ON K1G 6E1 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EHIS EDOKPOLOR | 104 Gable Private, Ottawa ON K1V 0T5, Canada |
| LISA EDOKPOLOR | 104 Gable Private, Ottawa ON K1V 0T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-12-01 | current | 201-2200 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 |
| Address | 2018-10-17 | 2019-12-01 | 104 Gable Private, Ottawa, ON K1V 0T5 |
| Name | 2018-10-17 | current | REIGN IN CHRIST AUTHORITY MINISTRIES - OTTAWA CANADA |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-11-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Capital Strength Training Systems Inc. | 2190 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 | 2015-02-20 |
| Sussex Retirement Living Inc. | 2186 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 | 2014-08-28 |
| 2992141 Canada Inc. | 2184 Thurston Dr, Ottawa, ON K1G 6E1 | 1994-01-10 |
| Multicraft Holdings Ltd. | 2210 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 | 1980-03-19 |
| Climec RГ©sidentiel Inc. | 2160 Thurston, Ottawa, ON K1G 6E1 | |
| 9362509 Canada Limited | 2190 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 | 2015-07-09 |
| Sussex Retirement Kelowna Inc. | 2190 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 | 2015-07-13 |
| Viva Records Inc. | 2190 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6E1 | 2020-07-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.j Fastlane Auto Center Inc. | 1333, Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2009-08-06 |
| Hob's Automotive Car Repairs Inc. | 1333 L Avenue, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2007-03-07 |
| 6454551 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, Ontario, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 6238629 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-05-23 |
| Avenue Tire Depot Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-02-03 |
| 6064710 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2003-02-12 |
| 6454569 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 8317143 Canada Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2012-10-04 |
| We'll Roof You Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 1987-10-09 |
| Marmen Open Systems Inc. | 1327 Avenue N, Ottawa, ON K1G 0A7 | 2002-09-19 |
| Find all corporations in postal code K1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EHIS EDOKPOLOR | 104 Gable Private, Ottawa ON K1V 0T5, Canada |
| LISA EDOKPOLOR | 104 Gable Private, Ottawa ON K1V 0T5, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1G 6E1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| MinistÉres Des Élus Du Christ | 4702 Rue Ste-catherine East, Montreal, QC H1V 1Z2 | 2004-02-24 |
| Christ The Foundation Ministries | P.o. Box 22060, Ottawa, ON K1V 0W2 | 1999-07-22 |
| Reign Ministries Canada Inc. | #51 45640 Storey Avenue, Sardis, BC V2R 4E6 | 1988-01-13 |
| Christ Amazing Love Ministries | 74 Mann Avenue, Ottawa, ON K1N 1C4 | 2014-12-02 |
| Christ's Church Ministries (moncton) Inc. | 230 Gorge Road, Moncton, NB E1G 3H8 | |
| Lao Ministries for Christ-canada | 84 Chartwell Circle, Hamilton, ON L9A 0C4 | 1995-02-09 |
| Power of Christ Ministries | Box 1019 Trans Canada Hwy, Lewisporte, NL A0G 3A0 | 2004-02-18 |
| Christ's Oasis Ministries Inc. of Canada | 11 Niven Place Drive, Brampton, ON L6S 4X3 | 2018-06-19 |
| 'families for Christ Ministries of Canada' | 1784 Aspenshore Court, Windsor, ON N8P 1Y3 | 1991-07-25 |
| Christ Exalted Ministries | 260 Fasken Court, Milton, ON L9T 6S8 | 2011-04-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on REIGN IN CHRIST AUTHORITY MINISTRIES - OTTAWA CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.