Eastview Windows Inc. (Corporation# 11048821) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048821 |
| Business Number | 728954314 |
| Corporation Name | Eastview Windows Inc. |
| Registered Office Address |
762 Upper James Suite 206 Hamilton ON L9C 3A2 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joshua Kaufman | 306 Keystone Crescent, Hannon ON L0R 1P0, Canada |
| Neven Loncar | 1-135 Bridge Street East, Kitchener ON N2K 1K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 762 Upper James, Suite 206, Hamilton, ON L9C 3A2 |
| Name | 2018-10-17 | current | Eastview Windows Inc. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| V1010 Corp. | 762 Upper James, Suite 375, Hamilton, ON L9C 3R2 | 2005-02-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| One Revelation Inc. | 762 Upper James Street, Suite 298, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2019-10-11 |
| 9798412 Canada Inc. | 279-762 Upper James St, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2016-06-17 |
| 8434085 Canada Corporation | 364-762, Upper James, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2013-02-11 |
| Virtual Townhall Inc. | 762 Upper James St., Suite 287, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2011-01-18 |
| I-perfumes Trading Ltd. | 762 Upper James Street, Suite 144, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2008-10-30 |
| Union Strategic Consultants Inc. | 208-762 Upper James Street, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2007-01-04 |
| Healthcare Supply Chain Network | 762 Upper James Street, Suite 309, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2003-12-15 |
| Snapwire Inc. | 762 Upper James St, Unit 293, Hamilton, ON L9C 3A2 | 1998-04-08 |
| Shabab Islamic Centre | 762 Upper James Street, Suite 177, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2001-08-08 |
| International Institute for Spinal Regeneration | 762 Upper James Street, Suite 266, Hamilton, ON L9C 3A2 | 2005-09-26 |
| Find all corporations in postal code L9C 3A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Joshua Kaufman | 306 Keystone Crescent, Hannon ON L0R 1P0, Canada |
| Neven Loncar | 1-135 Bridge Street East, Kitchener ON N2K 1K1, Canada |
| City | Hamilton |
| Post Code | L9C 3A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Ecuries Eastview Inc. | 7700 Bayview Ave., Suite 412, Thornhill, ON L3T 5W1 | 1985-10-11 |
| Ml Eastview Realty Investments Inc. | 4120-800 Rue Du Square-victoria, Montreal, QC H4Z 1J2 | 2019-07-22 |
| Eastview Consulting Inc. | Rr 5, Eastview Heights, Orangeville, ON L9W 2Z2 | 1985-03-28 |
| Voyages Eastview (montrÉal) LtÉe | 2015 Drummond Street, Suite 220, Montreal, QC H3G 1W7 | 1993-03-11 |
| Atelier D'usinage Eastview (1980) Inc. | 70 Adrien Robert, Hull, QC J8Y 3S2 | 1979-09-26 |
| Navigation Eastview Inc. | 300 Stinson, Suite 204, St-laurent, QC H4N 2E7 | 1988-05-26 |
| A.b.p. Windows and Doors Inc. | 16404 100 Avenue, Edmonton, AB T5P 4Y2 | |
| Seymour Windows Limited | 583 Macelmon Road, Debert, NS B0M 1G0 | |
| Durabuilt Windows & Doors Superstore Inc. | 209, 2920 Calgary Trail Nw, Edmonton, AB T6J 2G8 | |
| Northern Comfort Windows & Doors Ltd. | 104 Clement Street, Vars, ON K0A 3H0 |
Please comment or provide details below to improve the information on Eastview Windows Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.