Sanjeev Jimmy Dance Academy & School Performing Arts Inc. (Corporation# 11048813) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048813 |
| Business Number | 730108685 |
| Corporation Name | Sanjeev Jimmy Dance Academy & School Performing Arts Inc. |
| Registered Office Address |
364 Arrowsmith Drive Mississauga ON L5W 1V3 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARPAL KANDA | 364 Arrowsmith Drive, Mississauga ON L5W 1V3, Canada |
| SANJEEV JIMMY WADHWA | 451/3 PATTI MALO KI, SHANTI MANDIR STREET, MOGA PUNJAB 142001, India |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 364 Arrowsmith Drive, Mississauga, ON L5W 1V3 |
| Name | 2018-10-17 | current | Sanjeev Jimmy Dance Academy & School Performing Arts Inc. |
| Name | 2018-10-17 | current | Sanjeev Jimmy Dance Academy ; School Performing Arts Inc. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 364 Arrowsmith Drive |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1V3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7324782 Canada Inc. | 368 Arrowsmith Dr, Mississauga, ON L5W 1V3 | 2010-02-02 |
| Hariyali Foods Ltd. | 368 Arrowsmith Dr, Mississauga, ON L5W 1V3 | 2013-04-26 |
| 9422676 Canada Inc. | 368 Arrowsmith Dr, Mississauga, ON L5W 1V3 | 2015-08-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARPAL KANDA | 364 Arrowsmith Drive, Mississauga ON L5W 1V3, Canada |
| SANJEEV JIMMY WADHWA | 451/3 PATTI MALO KI, SHANTI MANDIR STREET, MOGA PUNJAB 142001, India |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Prodigy Dance and Performing Arts Inc. | 376 Kingston Road Unit 6, Pickering, ON L1V 6K4 | 2015-05-26 |
| Perform Art Studios - Dance & Performing Arts Inc. | 260 West Esplanade, #105, North Vancouver, BC V7M 3G7 | 2007-03-29 |
| Forte Academy of Performing Arts Inc. | 14 Cherrywood Drive, Nepean, ON K2H 6G7 | 2003-03-21 |
| No Strings Academy for The Performing Arts Inc. | 50 Ashburnham Road, Toronto, ON M6H 2K3 | 2010-05-10 |
| Toronto Sargam School of Performing Arts Inc. | 4347 Forest Fire Lane, Mississauga, ON L4W 3P2 | 2020-01-15 |
| United Odyssey Ecole Des Arts D'interpretation | 415 Stuart Avenue, Outremont, QC H2V 3H1 | 1985-01-01 |
| Edu Dance Arts Academy Inc. | 35 Tannery Creek Cres., Aurora, ON L4G 5L1 | 2018-10-22 |
| Montreal School of Performing Arts Inc. | 3975 Notre Dame West, Montreal, QC H4C 1R2 | 2003-06-19 |
| London Performing Arts Academy | 7039 Clayton Walk, London, ON N6P 0A1 | 2019-11-22 |
| The Performing Arts Network Inc. | 53 Elgin, Ottawa, ON K1P 5W1 | 1993-09-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sanjeev Jimmy Dance Academy & School Performing Arts Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.