MG POWER SERVICE ASSOCIATES INC. (Corporation# 11048759) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 25, 2018.
| Corporation ID | 11048759 |
| Business Number | 727592719 |
| Corporation Name | MG POWER SERVICE ASSOCIATES INC. |
| Registered Office Address |
25 Hunter Valley Road Unit 2 Orillia ON L3V 0Y7 |
| Incorporation Date | 2018-10-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Darren Young | 23 Meadow Lane, Deer Lake NL A8A 3J5, Canada |
| Gregory James O'Donnell | 232 Esther Drive, Barrie ON L4N 0G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-08-01 | current | 25 Hunter Valley Road, Unit 2, Orillia, ON L3V 0Y7 |
| Address | 2018-10-25 | 2019-08-01 | 92 Caplan Ave., Suite 655, Barrie, ON L4N 9J2 |
| Name | 2018-10-25 | current | MG POWER SERVICE ASSOCIATES INC. |
| Status | 2018-10-25 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-30 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-10-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Anglo Canadian Technologies Inc. | 25 Hunter Valley Road, Unit 2, Orillia, ON L3V 0Y7 | 2019-09-25 |
| Applied Leak Seal Inc. | 25 Hunter Valley Road, Unit 2, Orillia, ON L3V 0Y7 | 2019-11-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11985477 Canada Limited | 530 Harvie Settlement Road, Orillia, ON L3V 0Y7 | 2020-03-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8997527 Canada Inc. | 3041 Emperor Drive, Orillia, ON L3V 0A4 | 2014-08-23 |
| Gestion Gilles Fournier Et Associes Inc. | 3037 Emperor Drive, Orillia, ON L3V 0A4 | 2003-06-30 |
| 9099891 Canada Inc. | 3041 Emperor Drive, Orillia, ON L3V 0A4 | 2014-11-26 |
| 8272395 Canada Inc. | 19 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A5 | 2012-08-13 |
| Canada Chen Li International Technology and Science Inc. | 82 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A6 | 2017-06-13 |
| Stoll North America Inc. | 75 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A6 | 2004-03-03 |
| Ucmdev Inc. | 99 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A7 | 2018-04-28 |
| 12449391 Canada Inc. | 2075 Elana Drive, Severn, ON L3V 0C1 | 2020-10-27 |
| 9324925 Canada Inc. | 2147 Elana Drive, Orillia, ON L3V 0C1 | 2015-06-08 |
| Wyn Properties Ltd. | Taylor Dr, Orillia, ON L3V 0C7 | 2020-01-17 |
| Find all corporations in postal code L3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Darren Young | 23 Meadow Lane, Deer Lake NL A8A 3J5, Canada |
| Gregory James O'Donnell | 232 Esther Drive, Barrie ON L4N 0G3, Canada |
| City | Orillia |
| Post Code | L3V 0Y7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Service D'ordinateurs Power Shift Inc. | 1395 60th Ave, Rr 2, Ste-agathe Des Monts, QC J8C 2Z8 | 1993-04-13 |
| Power Together Electrical Service Inc. | 56 Silkgrove Terrace, Markham, ON L6E 0G9 | 2020-08-18 |
| Omega Power Cleaning Service Inc. | 19 Waterton Cresent, Kanata, ON K2M 1Y8 | 2017-03-14 |
| K-power Products Inc. | 4380 South Service Road, Unit 27, Burlington, ON L7L 5Y6 | |
| Training In Power A Spiritual Journey of Service | 11-1300 Ioco Road, Port Moody, BC V3H 5B2 | 1996-12-11 |
| Clean Streak Power Wash Service Inc. | 2825 Islington Avenue Suite 712, Toronto, ON M9L 2K1 | 2004-09-13 |
| Capg Canadian Atlantic Power Group Ltd. | 1235 N. Service Road West, Oakville, ON L6M 2W2 | 1978-03-09 |
| Aiton Power Limited | 3350 South Service Road, Suite 112, Burlington, ON L7N 3M6 | 1967-10-14 |
| Dale & Associates Interior Design Incorporated | 17 Michael Power Place, Suite 616, Etobicoke, ON M9A 5G5 | 2008-06-15 |
| Spark Power Renewables Services Corp. | 1315 North Service Road East, Suite 300, Oakville, ON L6H 1A7 | 2008-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on MG POWER SERVICE ASSOCIATES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.