11048651 Canada Incorporated (Corporation# 11048651) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048651 |
| Business Number | 730351087 |
| Corporation Name | 11048651 Canada Incorporated |
| Registered Office Address |
5245 Av Prince-of-wales MontrГ©al QC H4V 2N2 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| heidi maija rudzitis | 5245 Av Prince-of-Wales, Montréal QC H4V 2N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 5245 Av Prince-of-wales, MontrГ©al, QC H4V 2N2 |
| Name | 2018-10-17 | current | 11048651 Canada Incorporated |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ultra International Commerce Inc. | 5139 Prince-of-wales, Montreal, QC H4V 2N2 | 2018-08-16 |
| Elan Accounting Services Inc. | 5139 Prince-of-wales Avenue, Montreal, QC H4V 2N2 | 2017-12-20 |
| Kr Bioconsulting Inc. | 5259 Av. Prince-of-wales, MontrГ©al, QC H4V 2N2 | 2015-08-26 |
| 7553943 Canada Inc. | 5249 Prince of Wales, Montreal, QC H4V 2N2 | 2010-05-17 |
| 3960200 Canada Inc. | 5245 Prince of Wales, Montreal, QC H4V 2N2 | 2001-10-30 |
| Toutalamin Ltee | 5135 Prince of Wales Ave., Montreal, QC H4V 2N2 | 1981-07-10 |
| 7824831 Canada Ltd. | 5245 Prince of Wales, Montreal, QC H4V 2N2 | 2011-04-04 |
| 4291786 Canada Inc. | 5245 Prince of Wales, Montreal, QC H4V 2N2 | 2005-04-06 |
| Kammys Inc. | 5245 Prince of Wales, Montreal, QC H4V 2N2 | 2020-06-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| heidi maija rudzitis | 5245 Av Prince-of-Wales, Montréal QC H4V 2N2, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H4V 2N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11048651 Canada Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.