CannaSystems Canada Inc. (Corporation# 11048414) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048414 |
| Business Number | 728788118 |
| Corporation Name | CannaSystems Canada Inc. |
| Registered Office Address |
29 Lynnhaven Road Toronto ON M6A 2K7 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Duncan James Horme | 29 Lynnhaven Road, Toronto ON M6A 2K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 29 Lynnhaven Road, Toronto, ON M6A 2K7 |
| Name | 2018-10-17 | current | CannaSystems Canada Inc. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11990578 Canada Inc. | 29 Lynnhaven Road, Toronto, ON M6A 2K7 | 2020-04-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Synnergis Management Inc. | 53 Lynnhaven Road, Toronto, ON M6A 2K7 | 2020-10-26 |
| Iguanos Inc. | 15 Lynnhaven Road, Toronto, ON M6A 2K7 | 2020-07-06 |
| Teach Love Learn Inc. | 7 Lynnhaven Road, Toronto, ON M6A 2K7 | 2011-08-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ai Oromo Digital Inc. | 18b 133-3200 Dufferin St., Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-07-21 |
| Rays Organization Inc. | 3200 Dufferin Street Unit 358, 18b, Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-05-17 |
| 11770829 Canada Incorporated | Suite #144, 3200 Dufferin Street 18 B, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-12-03 |
| Brandink Agency Ltd. | 3200 Dufferin Street 18b Suite 351, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-08-23 |
| Soulfit Ltd. | 18b-3200 Suite 351 Dufferin Street, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-04-10 |
| 10968897 Canada Ltd. | 18b-3200 Dufferin St Suite 333, Toronto, ON M6A 0A1 | 2018-08-29 |
| Aarroo Inc. | 3200-18b Dufferin St. Suite 336, Toronto, ON M6A 0A1 | 2015-09-29 |
| 9335315 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin Street, North York, ON M6A 0A1 | 2015-06-16 |
| 8945756 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin St, Suite 320, Toronto, ON M6A 0A1 | 2014-07-07 |
| Sciencetree Inc. | 18b - 3200 Dufferin Street, Suite 345, Toronto, ON M6A 0A1 | 2012-05-11 |
| Find all corporations in postal code M6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Duncan James Horme | 29 Lynnhaven Road, Toronto ON M6A 2K7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6A 2K7 |
Please comment or provide details below to improve the information on CannaSystems Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.