UHOME CONSTRUCTION INC. (Corporation# 11048350) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048350 |
| Business Number | 728586314 |
| Corporation Name |
UHOME CONSTRUCTION INC. CONSTRUCTION UHOME INC. |
| Registered Office Address |
102 Cassandra Boulevard Toronto ON M3A 1S9 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shu Zhou | 102 Cassandra Boulevard, Toronto ON M3A 1S9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-08-18 | current | 102 Cassandra Boulevard, Toronto, ON M3A 1S9 |
| Address | 2018-10-17 | 2020-08-18 | 93 Bogert Ave, Toronto, ON M2N 1K5 |
| Name | 2018-10-17 | current | UHOME CONSTRUCTION INC. |
| Name | 2018-10-17 | current | CONSTRUCTION UHOME INC. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Idealchemy Inc. | 112 Cassandra Boulevard, Toronto, ON M3A 1S9 | 2017-09-01 |
| Jeremiah Warzocha Consulting Limited | 122 Cassandra Blvd, North York, ON M3A 1S9 | 2015-01-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shu Zhou | 102 Cassandra Boulevard, Toronto ON M3A 1S9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M3A 1S9 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uhome Staging Inc. | 58 Hillfarm Dr., Scarborough, ON M1V 3J9 | 2015-08-10 |
| Uhome Lab Inc. | 93 Bogert Ave, North York, ON M2N 1K5 | 2019-02-18 |
| Construction & GÉrance De Construction Aidquin Inc. | 353 Brock North, Montreal West, QC H4X 2G4 | 1985-02-05 |
| La Compagnie De Construction Et Materiaux De Construction J.p. Bouchard Ltee | 8172 De Blois R, St-leonard, QC | 1974-09-03 |
| Csl Construction D'infrastructures Inc. | 455 RenÉ LÉvesque Boulevard West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 1996-10-22 |
| H.d. Quality Construction Ltd. | 2052 Patricia Street, Rockland, ON K4K 1V7 | 2012-04-20 |
| New Tec Painting & Construction Incorporated | 3 Warman Street, Alliston, ON L9R 0C2 | 2016-06-16 |
| Centre De La Construction 5 M Ltee. | 1402 Henri Lauzon, Orleans, ON | 1982-06-18 |
| Les Conseillers En Construction T.e.q. Inc. | 12652 24th Avenue, Montreal, QC H1E 1V6 | 1982-09-17 |
| La Compagnie De Construction Barceletti Ltee | 4077 Prieur St, Montreal, QC | 1975-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on UHOME CONSTRUCTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.