RANGE TRUCKING INC. (Corporation# 11048317) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048317 |
| Business Number | 730173283 |
| Corporation Name | RANGE TRUCKING INC. |
| Registered Office Address |
80 Mossgrove Crescent Brampton ON L7A 1M3 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Manjit Singh | 80 Mossgrove Crescent, Brampton ON L7A 1M3, Canada |
| Birdavinder Singh | 2 Niceview Drive, Brampton ON L6R 0P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 80 Mossgrove Crescent, Brampton, ON L7A 1M3 |
| Name | 2018-10-17 | current | RANGE TRUCKING INC. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Manna Music Entertainment Inc. | 80 Mossgrove Crescent, Brampton, ON L7A 1M3 | 2020-05-29 |
| Purple Scrap Metal Recycling Inc. | 80 Mossgrove Crescent, Brampton, ON L7A 1M3 | 2020-07-10 |
| 12203251 Canada Inc. | 80 Mossgrove Crescent, Brampton, ON L7A 1M3 | 2020-07-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sehalpreet Logistics Inc. | 279 Van Kirk Drive, Brampton, ON L7A 1M3 | 2020-08-13 |
| 10450588 Canada Corp. | 274 Van Kirk Drive, Brampton, ON L7A 1M3 | 2017-10-16 |
| 8501190 Canada Inc. | 82 Mossgrow Cres, Brampton, ON L7A 1M3 | 2013-04-22 |
| East West Metal Inc. | 6 Fox Hollow Road, Brampton, ON L7A 1M3 | 2005-02-07 |
| 11598317 Canada Inc. | 274 Van Kirk Drive, Brampton, ON L7A 1M3 | 2019-08-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Manjit Singh | 80 Mossgrove Crescent, Brampton ON L7A 1M3, Canada |
| Birdavinder Singh | 2 Niceview Drive, Brampton ON L6R 0P7, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 1M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Des Cereales Range Limitee | 360 Main St., Suite 960, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1946-06-19 |
| La Compagnie Des CÉrÉales Range LimitÉe | 360 Main Street, Suite 960, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| A My Trucking Ltd. | 198 Colette Drive, London, ON N6E 3S7 | |
| Cgy Trucking Ltd. | 31589 Blueridge Dr, Abbotsford, BC V2T 6S6 | |
| Rocky Mountain Range Outdoor Cooking Equipment Limited. | 1 Westmount Square, Suite 1750, Westmount, QC H3Z 2P9 | 2000-03-09 |
| Full Range Strategy Consultants Inc. | 3635 Jean Beraud, Unit 601, Laval, QC H7T 0G9 | 2018-03-02 |
| Manoj Logistics and Trucking Inc. | 1 Acre Heights Crescent, Scarborough, ON M1H 2N8 | 2005-06-14 |
| Alltheway Trucking Inc. | 2900, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Ysb 2004 Trucking Inc. | 23 Bansbury Circle, Brampton, ON L6P 4H5 | 2004-02-13 |
| Strap On Trucking Inc. | 29 Storey Place, Markham, ON L3S 3B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on RANGE TRUCKING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.