11048201 CANADA INC. (Corporation# 11048201) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11048201 |
| Business Number | 729055111 |
| Corporation Name | 11048201 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
11677a Rue Sainte Catherine Est MontrГ©al QC H1B 1T7 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nicolas Villalobos | 11677A Rue Sainte Catherine Est, Montréal QC H1B 1T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 11677a Rue Sainte Catherine Est, MontrГ©al, QC H1B 1T7 |
| Name | 2018-10-17 | current | 11048201 CANADA INC. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 11677A Rue Sainte Catherine Est |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H1B 1T7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Andre R. Vaillancourt Ltee | 3500 Boul. Du Tricentenaire, Pointe-aux-trembles, QC H1B 0A3 | 1997-04-02 |
| 4501993 Canada Inc. | 3500 Boul. Du Tricentenaire, Pointe-aux-trembles, QC H1B 0A3 | 2008-12-11 |
| 11129376 Canada Inc. | 11155, Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 2018-12-04 |
| Thedan Holdings Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 2006-12-07 |
| Bitumar (hamilton) Inc. | 11155 Rue Ste-catherine Est, MontrÉal, QC H1B 0A4 | 2002-12-12 |
| Placements Marc Theriault Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 2006-12-07 |
| Les Placements Bitumar Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 1981-01-22 |
| Bitumar Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | |
| Klockner-pentaplast of Canada, Inc. | 12420 Metropolitaine Est, Montreal, QC H1B 0B6 | |
| Placement Philanthropique Inc. | 11310 Rue Notredame, Est# 415, MontrÉal, QC H1B 0C2 | 1987-07-14 |
| Find all corporations in postal code H1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nicolas Villalobos | 11677A Rue Sainte Catherine Est, Montréal QC H1B 1T7, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H1B 1T7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11048201 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.