11047884 CANADA LIMITED (Corporation# 11047884) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11047884 |
| Business Number | 730435682 |
| Corporation Name | 11047884 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
754 Klosters Drive Waterloo ON N2V 2V5 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Abimbola Oladapo | 754 Klosters Drive, Waterloo ON N2V 2V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 754 Klosters Drive, Waterloo, ON N2V 2V5 |
| Name | 2018-10-17 | current | 11047884 CANADA LIMITED |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sunquan Education Inc. | 660 Rhine Fall Dr., Waterloo, ON N2V 2V5 | 2016-06-03 |
| Gao Consulting Services Inc. | 663 Rhine Fall Dr., Waterloo, ON N2V 2V5 | 2014-04-21 |
| Waterloo Technical Instruments Inc. | 691 Rhine Fall Drive, Waterloo, ON N2V 2V5 | 2012-05-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hedge Integration Technology Limited | 689 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A6 | 2015-08-31 |
| Alwaliidy Cars Inc. | 703 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-10-17 |
| Cedar Family Housing Inc. | 644 White Cedar Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-04-20 |
| 11887157 Canada Inc. | 302-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2020-02-08 |
| Wealthseed Inc. | 512-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2019-03-13 |
| 11000551 Canada Ltd. | 406-776 Laurelwood Dr, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2018-09-19 |
| Toute Noire Corporation | 776 Laurelwood Drive Suite 508, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2012-11-19 |
| Info Driven Solutions Inc. | 283 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-10-04 |
| Nglabs Inc. | 277 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-06-03 |
| 10424293 Canada Inc. | 294 Dewdrop Crescent, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2017-09-27 |
| Find all corporations in postal code N2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Abimbola Oladapo | 754 Klosters Drive, Waterloo ON N2V 2V5, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2V 2V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11047884 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.