KOFF STAR BABER & BEAUTY PRODUCTS INC. (Corporation# 11047744) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2018.
| Corporation ID | 11047744 |
| Business Number | 730288487 |
| Corporation Name | KOFF STAR BABER & BEAUTY PRODUCTS INC. |
| Registered Office Address |
207 - 7 Flemington Road Toronto ON M6A 2N5 |
| Incorporation Date | 2018-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEPH KOFI OFORI | 207 - 7 FLEMINGTON ROAD, TORONTO ON M6A 2N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-17 | current | 207 - 7 Flemington Road, Toronto, ON M6A 2N5 |
| Name | 2018-10-17 | current | KOFF STAR BABER & BEAUTY PRODUCTS INC. |
| Name | 2018-10-17 | current | KOFF STAR BABER ; BEAUTY PRODUCTS INC. |
| Status | 2018-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ai Oromo Digital Inc. | 18b 133-3200 Dufferin St., Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-07-21 |
| Rays Organization Inc. | 3200 Dufferin Street Unit 358, 18b, Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-05-17 |
| 11770829 Canada Incorporated | Suite #144, 3200 Dufferin Street 18 B, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-12-03 |
| Brandink Agency Ltd. | 3200 Dufferin Street 18b Suite 351, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-08-23 |
| Soulfit Ltd. | 18b-3200 Suite 351 Dufferin Street, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-04-10 |
| 10968897 Canada Ltd. | 18b-3200 Dufferin St Suite 333, Toronto, ON M6A 0A1 | 2018-08-29 |
| Aarroo Inc. | 3200-18b Dufferin St. Suite 336, Toronto, ON M6A 0A1 | 2015-09-29 |
| 9335315 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin Street, North York, ON M6A 0A1 | 2015-06-16 |
| 8945756 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin St, Suite 320, Toronto, ON M6A 0A1 | 2014-07-07 |
| Sciencetree Inc. | 18b - 3200 Dufferin Street, Suite 345, Toronto, ON M6A 0A1 | 2012-05-11 |
| Find all corporations in postal code M6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSEPH KOFI OFORI | 207 - 7 FLEMINGTON ROAD, TORONTO ON M6A 2N5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6A 2N5 |
| Category | beauty |
| Category + City | beauty + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Conseillers Baber Inc. | 4326 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3Z 1E1 | 1977-08-18 |
| BeautÉ Star Inc. | 1700, Rue Fleetwood, Laval, QC H7N 0C6 | |
| Green Star Wood Products Inc. | 10660 Verville, Montreal, QC H3L 3E8 | 2001-08-21 |
| Produits Star Lites Inc. | 3845 Rue Le Mans, Laval, QC H7E 3A5 | 1997-09-04 |
| Star Beauty Corp. | 8281 Yonge Street, Richmondhill, ON L3T 2C7 | 2019-01-09 |
| Citramed Beauty Products Inc. | 165 Harbison Ave W, Winnipeg, MB R2L 0A3 | 2009-08-21 |
| Trunor Beauty Products Ltd. | 129 Chartwell, Beaconsfield 880, QC | 1972-02-01 |
| Barthar Beauty Products Ltd | 6889 Schweitzer Rd, Cote St-luc, QC | 1974-12-30 |
| Mistura Beauty Products Ltd. | 945 Princess Street, Box 10, Kingston, ON K7L 0E9 | 2015-12-04 |
| Qumran Beauty Products Inc. | 342 Blackacres Boulevard, London, ON N6G 3C8 | 2007-06-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on KOFF STAR BABER & BEAUTY PRODUCTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.