The Addicts Attic Outreach Services (Corporation# 10945030) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 1, 2018.
| Corporation ID | 10945030 |
| Business Number | 736329111 |
| Corporation Name | The Addicts Attic Outreach Services |
| Registered Office Address |
867 15th Street East Owen Sound ON N4K 1X7 |
| Incorporation Date | 2018-09-01 |
| Dissolution Date | 2019-01-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jaime Lee Burlack | 31 Highpoint Street, Southgate ON N0C 1B0, Canada |
| Matthew Jason Bradley McCoy | 867 15th Street East, Owen Sound ON N4K 1X7, Canada |
| Baljit K Grewal | 465 20th Street West, Owen Sound ON N4K 5V3, Canada |
| Tara Marie McCoy | 867 15th Street East, Owen Sound ON N4K 1X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-09-01 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-09-01 | current | 867 15th Street East, Owen Sound, ON N4K 1X7 |
| Name | 2018-09-01 | current | The Addicts Attic Outreach Services |
| Status | 2019-01-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-09-01 | 2019-01-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-01-30 | Dissolution | Section: 220(1) |
| 2018-09-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 867 15th Street East |
| City | Owen Sound |
| Province | ON |
| Postal Code | N4K 1X7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9551972 Canada Incorporated | 1342 14th Avenue East, Owen Sound, ON N4K 0A1 | 2015-12-16 |
| Byond Pharmacy Services Inc. | 221 2nd Ave West, Owen Sound, ON N4K 0A6 | 2015-04-12 |
| Fairsquare Pt Care Inc. | 903 23rd Street "a" East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2015-09-17 |
| Fairsquare Imports and Exports Inc. | 903 23rd Street A East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2013-08-12 |
| Amp Pro Electrical Services Ltd. | 548 9th Street A East, Owen Sound, ON N4K 0C4 | 2010-04-13 |
| Rockcliffe Pentecostal Church | 10 4th Avenue West, Owen Sound, ON N4K 0G9 | 2015-01-01 |
| N Visible Links (canada) Inc. | 598 4th Street East, Owen Sound, ON N4K 1B1 | 2005-04-06 |
| Yes Crickets Inc. | 229 4th St A East, Owen Sound, ON N4K 1B8 | 2018-10-12 |
| How-to-box Inc. | 230 5th St East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2008-02-18 |
| Neighbourhood Toy Stores of Canada | 236 5th Street East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2002-09-10 |
| Find all corporations in postal code N4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jaime Lee Burlack | 31 Highpoint Street, Southgate ON N0C 1B0, Canada |
| Matthew Jason Bradley McCoy | 867 15th Street East, Owen Sound ON N4K 1X7, Canada |
| Baljit K Grewal | 465 20th Street West, Owen Sound ON N4K 5V3, Canada |
| Tara Marie McCoy | 867 15th Street East, Owen Sound ON N4K 1X7, Canada |
| City | Owen Sound |
| Post Code | N4K 1X7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Cie Insul-attic Ltee | 237 Ash Avenue, Montreal, QC H3K 2R1 | 1978-03-23 |
| Continental African Family Outreach Services | 59 Kidron Valley Drive, Toronto, ON M9V 4L4 | 2005-07-18 |
| One-love Outreach Services | 845 Cummings Avenue, Ottawa, ON K1K 2L3 | 2014-06-20 |
| Salaam Outreach Services | 1809 Axminster Court, Ottawa, ON K1C 1Z5 | 2018-07-19 |
| V W Outreach Services Inc. | 1555 Finch Ave. East, Suite 709, Toronto, ON M2J 4X9 | 2008-03-06 |
| Griffiths Outreach Services Inc. | 125 Sekura Crecent, Unit 12, Cambridge, ON N1R 8B4 | 2008-06-17 |
| Wellspring Outreach Services Inc. | 1602 Bathurst Street, Suite 31, York, ON M5P 3H9 | 2019-09-20 |
| Brand Addicts Inc. | 4 Denton Avenue, Toronto, ON M4C 1T8 | 2013-06-05 |
| Idea Addicts Inc. | 309 Huntington Cres, Courtice, ON L1E 3J3 | 2020-02-04 |
| Wing Addicts Ltd. | 81 King Street East, Oshawa, ON L1H 1B4 | 2018-03-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Addicts Attic Outreach Services.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.