Association of Iranian Ex Political Prisoners in Canada (Corporation# 10944823) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944823 |
| Business Number | 739085918 |
| Corporation Name | Association of Iranian Ex Political Prisoners in Canada |
| Registered Office Address |
1423 Houston Cres. Ottawa ON K2W 1B6 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammad Karim Akbari | 1423 Houston Cres., Ottawa ON K2W 1B6, Canada |
| Mohammad Javanmardi | 308 Widgeon Way, Ottawa ON K1T 0E7, Canada |
| Shakour Ghafouri | 200 Friel Street, Unit 413, Ottawa ON K1N 8Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-08-14 | current | 1423 Houston Cres., Ottawa, ON K2W 1B6 |
| Name | 2018-08-14 | current | Association of Iranian Ex Political Prisoners in Canada |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11528378 Canada Inc. | 1409 Houston Crescent, Ottawa, ON K2W 1B6 | 2019-07-22 |
| 9777059 Canada Inc. | 1412 Houston Crescent, Kanata, ON K2W 1B6 | 2016-06-02 |
| Codehouse Software Inc. | 1435 Houston Crescent, Kanata, ON K2W 1B6 | 2015-04-30 |
| 8557683 Canada Inc. | 1408 Houston Dr, Kanata, ON K2W 1B6 | 2013-06-17 |
| Ms.aero Inc. | 1427 Houston Cr., Ottawa, ON K2W 1B6 | 1998-09-15 |
| Syncara Inc. | 1414 Houston Crescent, Kanata, ON K2W 1B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11935607 Canada Corp. | 357 Ridgeside Farm Drive, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2020-03-02 |
| Hand-son Design Limited | 512 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2017-03-09 |
| Raindrop Foundation | 506 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2015-12-12 |
| Mior Management Inc. | 324 Ridgeside Farm Drive, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2005-12-29 |
| Nucletron Canada Inc. | 344 Ridgeside Farm Dr., Kanata, ON K2W 0A1 | 2003-01-28 |
| Datalogic360 Inc. | 506 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2017-11-07 |
| Gbapps Inc. | 515 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2W 0A2 | 2019-09-13 |
| 10965430 Canada Corporation | 1041 Goward Dr, Kanata, ON K2W 0A2 | 2018-08-27 |
| Satluj Transportation Inc. | 518 Finlayson Crescent, Kanata, ON K2W 0A2 | 2016-05-06 |
| 9721860 Canada Inc. | 512 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2W 0A2 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohammad Karim Akbari | 1423 Houston Cres., Ottawa ON K2W 1B6, Canada |
| Mohammad Javanmardi | 308 Widgeon Way, Ottawa ON K1T 0E7, Canada |
| Shakour Ghafouri | 200 Friel Street, Unit 413, Ottawa ON K1N 8Z2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2W 1B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Polish Political Ex-prisoners Association, Inc. | 905 Queen Street West, Toronto, ON M6J 1G5 | 1963-07-02 |
| Former Polish Political Prisoners In U.S.s.r., (canada) Inc. | 451 The West Mall, Suite 605, Etobicoke, ON M9C 1G1 | 2001-11-09 |
| Iranian Canadian Association of Entrepreneurs (icae) Inc. | 61 Shirrick Drive, Richmond Hill, ON L4E 4Z5 | 2018-09-12 |
| L'association Des Anciens Combattants Et Prisonniers De Guerre De Dieppe (canada) | 1389 Boul. Briand, Chambly, QC J3L 2T4 | 1980-05-05 |
| National Prisoners of War Association | 2 Clairlea Cresc., Scarborough, ON M1L 1Z5 | 1971-06-22 |
| Canadian Political Science Association | 260 Dalhousie Street, Suite 204, Ottawa, ON K1N 7E4 | 1971-04-19 |
| Association Artistique Et Culturelle Iranienne Parastoo | 32 Saturn, Montreal, QC H9B 2P3 | 2004-08-06 |
| Iranian Youth Association - Canada | 8 - 50 Doncaster Ave, Thornhill, ON L3T 1L6 | 2018-10-09 |
| The Iranian Scholars Association of Canada | 1943 Marquis Ave, Ottawa, ON K1J 8J1 | 1999-04-26 |
| Iranian 50+ Association | 26 Rue Chambertin, Kirkland, QC H9H 5E3 | 2015-07-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Association of Iranian Ex Political Prisoners in Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.