KAR Clean Services Inc. (Corporation# 10944670) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 4, 2018.
| Corporation ID | 10944670 |
| Business Number | 737355487 |
| Corporation Name | KAR Clean Services Inc. |
| Registered Office Address |
397 Renoir St-constant QC J5A 0G5 |
| Incorporation Date | 2018-09-04 |
| Dissolution Date | 2019-11-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ronnie sacha ramiah | 14 york street, suite 1404, toronto ON M5J 2Z2, Canada |
| kevin pathareddy appanah | 397 renoir, st-constant QC J5A 0G5, Canada |
| ashlee nataraj rao ramiah | 860 Picard street, Brossard QC J4W 1S5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-09-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-09-04 | current | 397 Renoir, St-constant, QC J5A 0G5 |
| Name | 2018-09-04 | current | KAR Clean Services Inc. |
| Status | 2019-11-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-09-04 | 2019-11-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-20 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2018-09-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 397 renoir |
| City | st-constant |
| Province | QC |
| Postal Code | J5A 0G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9660801 Canada Inc. | 433 Rue Renoir, Saint-constant, QC J5A 0G5 | 2016-03-08 |
| Astructures Inc. | 429 Rue Renoir, Saint-constant, QC J5A 0G5 | 2013-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 168897 Canada Inc. | 200-114, Rue Boisjoli, Saint-constant, QC J5A 0A5 | 1989-07-10 |
| Sebastian, Bravo Leather Inc. | 74 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0A7 | 2001-06-11 |
| 12104849 Canada Inc. | 80 Rue Brosseau, Saint-constant, QC J5A 0B1 | 2020-06-04 |
| 6312713 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2004-11-19 |
| 8764654 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2014-01-22 |
| 9708138 Canada Inc. | 93 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B3 | 2016-04-12 |
| 7055358 Canada Inc. | 93, Brossard, St-constant, QC J5A 0B3 | 2008-10-03 |
| 8811636 Canada Fondation | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2014-03-06 |
| Groupe Covalius Inc. | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2015-05-18 |
| Chandelles Tradition Mb Inc. | 7, Rue St-joseph, St-constant, QC J5A 0B6 | 1973-06-22 |
| Find all corporations in postal code J5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ronnie sacha ramiah | 14 york street, suite 1404, toronto ON M5J 2Z2, Canada |
| kevin pathareddy appanah | 397 renoir, st-constant QC J5A 0G5, Canada |
| ashlee nataraj rao ramiah | 860 Picard street, Brossard QC J4W 1S5, Canada |
| City | st-constant |
| Post Code | J5A 0G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clean and Refresh Clean-care Inc. | 3243 Lakeshore Blvd. West, Suite 1, Etobicoke, ON M8V 1M2 | 2011-08-04 |
| Les Produits Chimiques Clean Inc. | 1006, Renault, Saint-jean-chrysostome, QC G6Z 2Y8 | 2011-02-23 |
| Aqua Clean Super Clean Systems Manufacturing Corp. | 2413 Main Street, Westbank, BC V4T 2H8 | 2000-11-28 |
| Ub Clean Inc. | 2081 100 Avenue, Laval, QC H7T 3C4 | 2004-11-03 |
| Clean Ont Services Inc. | 470 Sentinel Road, Unit 613, Toronto, ON M3J 1V6 | 2020-06-01 |
| Clean Sl8 Vending Services Inc. | 3287 Ridgeleigh Hts, Mississauga, ON L5M 6R9 | 2014-10-13 |
| Mahanaim Clean Services Inc. | 603 Johnston Cres., Pembroke, ON K8A 0C3 | 2020-10-05 |
| J.c. Indoor Clean Air Services Inc. | 18 Linden Street, Hamilton, ON L8L 3H6 | 2015-08-28 |
| Clean & Pristine Cleaning Services Inc. | 626 Holly Avenue, Milton, ON L9T 0G3 | 2020-12-04 |
| Clean Jet Detailing Services Inc. | 8094 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2020-03-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on KAR Clean Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.