10944653 CANADA LTD. (Corporation# 10944653) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944653 |
| Business Number | 739208114 |
| Corporation Name | 10944653 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
645 Laurelwood Drive #f Waterloo ON N2V 2S9 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YINGQI LI | 607 White Elm Boulevard, Waterloo ON N2V 2L1, Canada |
| QIAN ZOU | 704 Black Cherry Street, Waterloo ON N2V 2P3, Canada |
| YANNAN ZHAO | 704 Black Cherry Street, Waterloo ON N2V 2P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-14 | current | 645 Laurelwood Drive #f, Waterloo, ON N2V 2S9 |
| Name | 2018-08-14 | current | 10944653 CANADA LTD. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Trusted Trade Corp. | 634 Wild Ginger Avenue, Waterloo, ON N2V 2S9 | 2020-08-10 |
| Nails Resort Inc. | C-645 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 2S9 | 2018-03-01 |
| 10211800 Canada Inc. | 404 Speckled Alder Street, Waterloo, ON N2V 2S9 | 2017-04-27 |
| Fyf Innovations Inc. | 638 Wild Ginger Ave, Waterloo, ON N2V 2S9 | 2014-11-01 |
| 4388771 Canada Inc. | 628 Wild Ginger Avenue, Waterloo, ON N2V 2S9 | 2006-10-10 |
| Chenfeng Innovations Inc. | 638 Wild Ginger Ave, Waterloo, ON N2V 2S9 | 2016-03-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hedge Integration Technology Limited | 689 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A6 | 2015-08-31 |
| Alwaliidy Cars Inc. | 703 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-10-17 |
| Cedar Family Housing Inc. | 644 White Cedar Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-04-20 |
| 11887157 Canada Inc. | 302-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2020-02-08 |
| Wealthseed Inc. | 512-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2019-03-13 |
| 11000551 Canada Ltd. | 406-776 Laurelwood Dr, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2018-09-19 |
| Toute Noire Corporation | 776 Laurelwood Drive Suite 508, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2012-11-19 |
| Info Driven Solutions Inc. | 283 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-10-04 |
| Nglabs Inc. | 277 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-06-03 |
| 10424293 Canada Inc. | 294 Dewdrop Crescent, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2017-09-27 |
| Find all corporations in postal code N2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YINGQI LI | 607 White Elm Boulevard, Waterloo ON N2V 2L1, Canada |
| QIAN ZOU | 704 Black Cherry Street, Waterloo ON N2V 2P3, Canada |
| YANNAN ZHAO | 704 Black Cherry Street, Waterloo ON N2V 2P3, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2V 2S9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10944653 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.