North Bay Pride (Corporation# 10944637) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944637 |
| Business Number | 740195888 |
| Corporation Name |
North Bay Pride FiertГ© North Bay |
| Registered Office Address |
513 Norwood Avenue North Bay ON P1B 5E6 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jason Maclennan | 513 Norwood Avenue, North Bay ON P1B 5E6, Canada |
| Clifford Hummel | 267 Labreche Drive, North Bay ON P1A 4J5, Canada |
| Jocelyn Green | 52 Massey Drive, North Bay ON P1A 3Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-08-14 | current | 513 Norwood Avenue, North Bay, ON P1B 5E6 |
| Name | 2018-08-14 | current | North Bay Pride |
| Name | 2018-08-14 | current | FiertГ© North Bay |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-11-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7558643 Canada Inc. | 5 Linden Lane, North Bay, ON P1B 0A1 | 2010-05-21 |
| Bucket List Adventures Inc. | 17 Perut Place, North Bay, ON P1B 0B5 | 2018-02-11 |
| Christian Aboriginal Fellowship of Canada | 66, Josephine Street, P. O. Box 24026, North Bay, ON P1B 0C7 | 2013-12-04 |
| 12409755 Canada Foundation | 207 Ferguson St, Suite #3, North Bay, ON P1B 1A1 | 2020-10-12 |
| Marwed Incorporated | 182 Main Street East, Apt 202, North Bay, ON P1B 1A8 | 2019-01-19 |
| Feminicity Inc. | 112 Main Street E., North Bay, ON P1B 1A8 | 2007-11-29 |
| Joshua Nantel Training Inc. | 200 Main Street East, North Bay, ON P1B 1B1 | 2018-03-09 |
| Centre of Economic Growth Assistance To Territories | Main Street E, 204, North Bay, ON P1B 1B1 | 2016-08-01 |
| Urban Eden Activity Center Corp. | 210 Main Street East, North Bay, ON P1B 1B1 | 2008-08-28 |
| 8388911 Canada Inc. | 295 Main St E, North Bay, ON P1B 1B2 | 2013-02-26 |
| Find all corporations in postal code P1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jason Maclennan | 513 Norwood Avenue, North Bay ON P1B 5E6, Canada |
| Clifford Hummel | 267 Labreche Drive, North Bay ON P1A 4J5, Canada |
| Jocelyn Green | 52 Massey Drive, North Bay ON P1A 3Y4, Canada |
| City | North Bay |
| Post Code | P1B 5E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| FiertÉ Canada Pride | C/o Vancouver Pride Society, 1080 Howe Street, Suite 304, Vancouver, BC V6Z 2T1 | 2005-09-12 |
| FiertГ© Simcoe Pride | 43 Hazel Street, Waubaushene, ON L0K 2C0 | 2016-03-14 |
| OpÉration FiertÉ | 205 Champagne Druve, Unit 1, Downsview, ON M3J 2C6 | 1985-10-02 |
| Pride At Work Canada | 192 Spadina Avenue, Suite 312, Toronto, ON M5T 2C2 | 2008-04-10 |
| Snow Pride of Canada | 1418 Tanguay Court, Ottawa, ON K2L 3X7 | 2017-08-01 |
| Northern Ontario Pride Network | 31 Nova Scotia Walk, Elliot Lake, ON P5A 1Y9 | 2018-06-05 |
| F and A Pride Inc. | 75 Havenbrook Blvd, Apt # 109, North York, ON M2J 1A8 | 2011-05-25 |
| North America Export Pride Inc. | 500 Boulevard Saint-martin Ouest, Suite 460, Laval, Quebec, QC H7M 3Y2 | 2005-02-14 |
| Elliot Lake Pride | 31 Nova Scotia Walk, Elliot Lake, ON P5A 1Y9 | 2018-05-31 |
| Pride Foundation | 3757 Ste. Catherine St. East, Montreal, QC H1W 2E9 | 2002-04-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on North Bay Pride.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.